EkologiaŚwiat wokół nas

Jak segregować śmieci? Pojemniki i zasady ich napełniania

Upewnij się, czy wiesz gdzie co wyrzucać

Segregacja śmieci to obowiązek każdego z nas. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i poza nimi, wykorzystanie surowców wtórnych oraz zmniejszenie wydobycia i zużycia surowców naturalnych.

Segregacja odpadów opiera się obecnie na systemie 5 różnych pojemników, do których wrzuca się odpowiednie grupy odpadów.

 

Pojemniki do segregacji śmieci

Aktualne zasady segregacji śmieci obowiązują od 2019 roku. Ustalony został wtedy bardzo ściśle określony podział odpadów. Zasady te tylko z pozoru są skomplikowane. Kosze przeznaczone do konkretnego typu odpadów w całej Polsce mają te same kolory, aby ułatwić mieszkańcom segregację. Obecnie śmieci dzieli się na 5 kategorii:

  • (czysty) papier umieszczamy w koszu niebieskim,
  • metal i tworzywa sztuczne, w tym styropian, umieszczamy w koszu żółtym,
  • szkło umieszczamy w koszu zielonym,
  • odpady biodegradowalne umieszczamy w koszu brązowym,
  • odpady zmieszane umieszczamy w koszu czarnym.

Właściciele działek i ogrodów mogą założyć własny kompostownik na odpady bio, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. Przetworzone odpadki organiczne zmieniają się bowiem w cenny nawóz próchniczny. Dzięki temu można zrezygnować z kupna nawozów chemicznych czy ziemi do kwiatów.

Najczęściej popełniane błędy w segregacji śmieci

Domowa segregacja śmieci nie jest trudna, ale wymaga wiedzy, co do danego kosza można włożyć. Do pojemnika na papier wkłada się czysty, suchy papier. Zatłuszczony papier czy mokre ręczniki papierowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Jeśli natomiast karton lub kartki papieru są zmoczone wodą, lepiej je wysuszyć i wrzucić do pojemnika z papierem. W przypadku odpadów bio należy pamiętać, aby wrzucać do kosza same odpadki, bez foliowych toreb (zmoczone torebki papierowe bez sztucznych dodatków są dopuszczalne, ponieważ rozłożą się w kompostowni). Do tego pojemnika wyrzucamy np. obierki, resztki warzyw i owoców czy skorupki od jajek. Nie powinno tam natomiast być żadnych fragmentów mięsa. Z kolei potłuczone szklanki, kieliszki, lustra nie są materiałem nadającym się do recyklingu, dlatego muszą znaleźć się w koszu na odpady zmieszane, a do kosza na szkło powinny trafić jedynie butelki i słoiki. Elektrośmieci, takie jak żarówki czy zużyty sprzęt elektroniczny a także baterie, należy oddawać do specjalnych pojemników. Znajdują się one przed różnego rodzaju instytucjami, marketami oraz sklepami ze sprzętem RTV i AGD.

Zobacz także:  Jak dbać o środowisko na dużą i mniejszą skalę?
 

Polecane artykuły
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…
EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Metoda 5 razy dlaczego – na czym polega? Jakie ma zasady?

5 razy dlaczego to metoda, którą bardzo chętnie posługują się różnego…