EkologiaŚwiat wokół nas

Dlaczego recykling jest taki ważny?

Masz realny wpływ na jakość życia i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska

Zużyty papier, szkło, plastik i metal przestaną być niepotrzebnymi śmieciami, jeśli tylko nauczysz się je odpowiednio segregować i oddawać do recyklingu. Po przetworzeniu zaś szkło, papier czy plastik mogą być ponownie wykorzystane. Dowiedz się, dlaczego recykling jest tak ważny dla środowiska.

W Polsce jedynie 20% odpadów jest ponownie przetwarzanych, czyli poddawanych recyklingowi. Żeby zwiększyć tę liczbę i nie generować trudno rozkładających się śmieci, warto oddzielać materiały, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Staną się wówczas surowcami wtórnymi i zmniejszą konieczność produkowania ich od zera. Korzyści świadomej segregacji śmieci odczuje nie tylko planeta, ale również gospodarstwo domowe – za sprawą niższych rachunków za odbiór śmieci.

Recykling odpadów – jakie są jego zalety?

Produkty wykonane ze szkła, papieru, plastiku i metalu, które nie są już nam potrzebne, należy posegregować, dzięki czemu trafią do recyklingu, a takie ponowne przetworzenie surowców ma wiele zalet, bo pozwala m.in. na:

  • ograniczanie ilość odpadów i ścieków, trafiających do środowiska, zwłaszcza tych, które rozkładają się przez wiele lat,
  • ograniczenie ilości spalanych odpadów,
  • oszczędzanie energii oraz zużycia surowców,
  • zmniejszenie zanieczyszczeń trafiających do atmosfery,
  • zmniejszenie cierpienia zwierząt, dla których śmieci są śmiertelnym zagrożeniem.

Utylizacja plastiku pozwala na uzyskanie nowego, przetworzonego opakowania, a ze starego papieru może powstać nowy karton. Segregowanie śmieci, a następnie ich recykling ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony środowiska i ekologii, ale również dla zdrowia ludzi.

Oznaczenia recyklingu na opakowaniach

Kupując jakiś produkt, warto spojrzeć na jego opakowanie. Na wielu z nich znajdują się symbole, które dużo mówią nie tylko o sposobie pozyskania surowców, ale również o możliwościach ich ponownego przetworzenia i wielokrotnego wykorzystania (dotyczy to zwłaszcza butelek i szklanych pojemników), a także o tym, czy dany produkt jest biodegradowalny, czyli czy rozkłada się podczas kompostowania.

Zobacz także:  Jak segregować śmieci? Pojemniki i zasady ich napełniania 
 

 

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…