EkologiaŚwiat wokół nas

Dlaczego recykling jest taki ważny?

Masz realny wpływ na jakość życia i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska

Zużyty papier, szkło, plastik i metal przestaną być niepotrzebnymi śmieciami, jeśli tylko nauczysz się je odpowiednio segregować i oddawać do recyklingu. Po przetworzeniu zaś szkło, papier czy plastik mogą być ponownie wykorzystane. Dowiedz się, dlaczego recykling jest tak ważny dla środowiska.

W Polsce jedynie 20% odpadów jest ponownie przetwarzanych, czyli poddawanych recyklingowi. Żeby zwiększyć tę liczbę i nie generować trudno rozkładających się śmieci, warto oddzielać materiały, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Staną się wówczas surowcami wtórnymi i zmniejszą konieczność produkowania ich od zera. Korzyści świadomej segregacji śmieci odczuje nie tylko planeta, ale również gospodarstwo domowe – za sprawą niższych rachunków za odbiór śmieci.

Recykling odpadów – jakie są jego zalety?

Produkty wykonane ze szkła, papieru, plastiku i metalu, które nie są już nam potrzebne, należy posegregować, dzięki czemu trafią do recyklingu, a takie ponowne przetworzenie surowców ma wiele zalet, bo pozwala m.in. na:

  • ograniczanie ilość odpadów i ścieków, trafiających do środowiska, zwłaszcza tych, które rozkładają się przez wiele lat,
  • ograniczenie ilości spalanych odpadów,
  • oszczędzanie energii oraz zużycia surowców,
  • zmniejszenie zanieczyszczeń trafiających do atmosfery,
  • zmniejszenie cierpienia zwierząt, dla których śmieci są śmiertelnym zagrożeniem.

Utylizacja plastiku pozwala na uzyskanie nowego, przetworzonego opakowania, a ze starego papieru może powstać nowy karton. Segregowanie śmieci, a następnie ich recykling ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony środowiska i ekologii, ale również dla zdrowia ludzi.

Oznaczenia recyklingu na opakowaniach

Kupując jakiś produkt, warto spojrzeć na jego opakowanie. Na wielu z nich znajdują się symbole, które dużo mówią nie tylko o sposobie pozyskania surowców, ale również o możliwościach ich ponownego przetworzenia i wielokrotnego wykorzystania (dotyczy to zwłaszcza butelek i szklanych pojemników), a także o tym, czy dany produkt jest biodegradowalny, czyli czy rozkłada się podczas kompostowania.

Zobacz także:  Jak segregować śmieci? Pojemniki i zasady ich napełniania 
 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…
AktualnościŚwiat wokół nas

Manipulacje w mediach – czemu służą i jak się im oprzeć?

Nie przez przypadek media określane są mianem czwartej władzy. Możliwość przekazywania…
AktualnościŚwiat wokół nas

O co chodzi w proteście „Media bez wyboru”?

Po włączeniu telewizorów w środę 10 lutego okazało się, że na…