HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Frekwencja wyborcza. Dlaczego udział w wyborach jest tak ważny?

Każdy głos się liczy!

Informacje o frekwencji uzyskujemy z Państwowej Komisji Wyborczej, która zbiera dane z poszczególnych okręgów wyborczych.

Frekwencja wyborcza w Polsce nie należy do najwyższych. W ostatnich wyborach samorządowych wyniosła 61,7%, co w porównaniu do frekwencji w Europie, a zwłaszcza Szwecji (87,2%), Danii (84,6%), Belgii (88,4%) czy Luksemburgu (89,7%), nie jest wynikiem wysokim.

Frekwencja wyborcza jako wyraz zaangażowania obywateli

Analizując frekwencję w krajach europejskich, warto pamiętać, że w Belgii i Luksemburgu obowiązuje przymus wyborczy, a brak udziału w wyborach może wiązać się z karą grzywny. W innych państwach wysoka frekwencja wyborcza wskazuje na duże zaangażowanie obywateli w sprawy swojego kraju. W Polsce frekwencja ciągle nie jest zbyt wysoka. Dlatego tegoroczne wybory prezydenckie są chwalebnym odstępstwem od normy. W I turze wzięło udział 64,51% uprawnionych do głosowania, a w II 68,18%, co jest odpowiednio czwartym i drugim wynikiem w powojennej historii Polski.

Dlaczego frekwencja wyborcza w Polsce jest niska?

Politolodzy i eksperci z dziedzin pokrewnych próbują wyjaśniać, dlaczego frekwencja wyborcza w naszym kraju jest tak niska. Według nich jedną z głównych przyczyn jest brak wiary w to, że nasz pojedynczy głos może coś zmienić. Drugą kwestią, być może ważniejszą, jest brak zaufania do polityków wynikający z braku realizacji obietnic przedwyborczych. Wyborcy nie ufają politykom jako całej grupie, a we wszystkich rankingach zaufania politycy zajmują ostatnie miejsca.

Jakie są skutki niskiej frekwencji wyborczej?

Zbyt niska frekwencja może wpłynąć na nieważność jednego rodzaju głosowania w naszym kraju. Takim głosowaniem jest referendum, w którym, aby zostało uznane za wiążące, musi zostać osiągnięta minimalna frekwencja wyborcza określona na poziomie 50%. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie czy parlamentarne, ich wyniki będą uznane bez względu na frekwencję wyborczą. Ale jak dział niska frekwencja? Jeśli na 10 uprawnionych osób, zagłosuje 50% czyli 5 osób, to wystarczą 3 osoby, żeby wybrać jednego z kandydatów lub wiodącą partię. Oznacza to, że 30% uprawnionych zdecyduje, kto będzie rządził. Czy faktycznie jest to głos większości?  Nie pozwól, by ktoś decydował za Ciebie!
 

Zobacz takze:  Czy udział w wyborach to przywilej czy obowiązek? 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

Od zachowania turystów może zależeć przyszłość branży turystycznej w czasach epidemii

Branża turystyczna to jeden z najbardziej dotkniętych obostrzeniami obszar gospodarki. Pandemia…
Plan na zdrowieRelacje społeczne

Rodzaje medytacji – jaką technikę warto wybrać?

Medytacja transcendentalna czy ćwiczenie uważności to tylko dwie przykładowe techniki. Rodzajów…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…