CiekawostkiGospodarka i finanseHistoriaŚwiat wokół nas

Co oznacza zmiana terminu wyborów prezydenckich w Polsce?

Sprawdź z czym wiążą się nowe wybory i ile to kosztuje.

Wokół organizacji wyborów w dniu 10 maja pojawiło się wiele wątpliwości. Przede wszystkim dotyczyły one obawy o rozwój epidemii koronawirusa. Próba przeprowadzenia wyborów metodą pocztową zakończyła się niepowodzeniem.

7 maja Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, w którym poinformowała, że w dniu 10 maja wybory się nie odbędą. Stało się tak, ponieważ PKW w związku z ustawą z 16 kwietnia pozbawiona została prawa do ustalenia wzoru kart do głosowania i ich wydruku.

 

Nowy termin wyborów – co teraz się wydarzy?

 

W dniu planowanych wyborów, czyli 10 maja, PKW wydała uchwałę, w której poinformowała, iż brak możliwości głosowania jest tym samym czym brak kandydatów na urząd prezydenta. Dlatego Marszałek Sejmu powinien rozpisać nowe wybory. Przesunięcie terminu wyborów prezydenckich wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnej procedury. Bardzo ważną informacją jest przegłosowanie przez Sejm ustawy o wyborach mieszanych. Na jej podstawie będziemy mogli oddać głos albo w lokalu wyborczym, albo drogą pocztową. Dokładny termin wyborów nie jest jeszcze znany, choć najbardziej prawdopodobne daty to 28 czerwca, 5 lub 19 lipca.

 

Zmiana kandydata Platformy Obywatelskiej

 

Przesunięcie terminu wyborów prezydenckich pozwoliło na dokonanie istotnej zmiany. Kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, która w sondażach miała bardzo niewielkie poparcie, zrezygnowała z udziału w wyborach. Platforma Obywatelska uzyskała dodatkowy czas na wystawienie nowego kandydata – Rafała Trzaskowskiego. Dla tej partii rozpoczyna się teraz wyścig z czasem, nowy kandydat bowiem musi zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Kandydaci, którzy są już zarejestrowani, nie muszą ponownie zbierać podpisów. Ta zmiana pociąga za sobą konieczność wydrukowania nowych karty wyborczych i zniszczenia tych, które przygotowano na 10 maja. Jest to koszt kilku milionów złotych.

 

Zobacz także:  Wybory prezydenckie. O co chodzi w wyborach pocztowych?
 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…
AktualnościHistoria

Co to jest Grupa Wyszehradzka – jakie państwa ją tworzą i w jakim celu?

15 lutego 1991 roku trzy państwa z Europy Środkowej utworzyły w…
Gospodarka i finanseRelacje społeczne

Starzenie się społeczeństwa – na czym polega i czym grozi?

Starzejące się społeczeństwo to poważne zagrożenie dla stabilności państwa. Widać to…