CiekawostkiGospodarka i finanseHistoriaŚwiat wokół nas

Co oznacza zmiana terminu wyborów prezydenckich w Polsce?

Sprawdź z czym wiążą się nowe wybory i ile to kosztuje.

Wokół organizacji wyborów w dniu 10 maja pojawiło się wiele wątpliwości. Przede wszystkim dotyczyły one obawy o rozwój epidemii koronawirusa. Próba przeprowadzenia wyborów metodą pocztową zakończyła się niepowodzeniem.

7 maja Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, w którym poinformowała, że w dniu 10 maja wybory się nie odbędą. Stało się tak, ponieważ PKW w związku z ustawą z 16 kwietnia pozbawiona została prawa do ustalenia wzoru kart do głosowania i ich wydruku.

 

Nowy termin wyborów – co teraz się wydarzy?

 

W dniu planowanych wyborów, czyli 10 maja, PKW wydała uchwałę, w której poinformowała, iż brak możliwości głosowania jest tym samym czym brak kandydatów na urząd prezydenta. Dlatego Marszałek Sejmu powinien rozpisać nowe wybory. Przesunięcie terminu wyborów prezydenckich wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnej procedury. Bardzo ważną informacją jest przegłosowanie przez Sejm ustawy o wyborach mieszanych. Na jej podstawie będziemy mogli oddać głos albo w lokalu wyborczym, albo drogą pocztową. Dokładny termin wyborów nie jest jeszcze znany, choć najbardziej prawdopodobne daty to 28 czerwca, 5 lub 19 lipca.

 

Zmiana kandydata Platformy Obywatelskiej

 

Przesunięcie terminu wyborów prezydenckich pozwoliło na dokonanie istotnej zmiany. Kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, która w sondażach miała bardzo niewielkie poparcie, zrezygnowała z udziału w wyborach. Platforma Obywatelska uzyskała dodatkowy czas na wystawienie nowego kandydata – Rafała Trzaskowskiego. Dla tej partii rozpoczyna się teraz wyścig z czasem, nowy kandydat bowiem musi zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Kandydaci, którzy są już zarejestrowani, nie muszą ponownie zbierać podpisów. Ta zmiana pociąga za sobą konieczność wydrukowania nowych karty wyborczych i zniszczenia tych, które przygotowano na 10 maja. Jest to koszt kilku milionów złotych.

 

Zobacz także:  Wybory prezydenckie. O co chodzi w wyborach pocztowych?
 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…