Scan for FunTechnologie

Czym jest grafen i dlaczego jest tak ważny?

Może zainteresujecie się takimi badaniami

Pierwsza istotna kwestia – co to takiego jest ten grafen? Otóż grafen to jedna z odmian węgla. Jest jednym z pierwszych odkrytych i stabilnych dwuwymiarowych materiałów. Na grafen składa się pojedyncza, przezroczysta warstwa ciasno upakowanych atomów. Jego struktura przypomina plaster miodu. Innymi odmianami węgla są diament lub grafit. Ten drugi składa się z wielu warstw grafenu ułożonych na sobie. 

Dlaczego grafen jest tak ważny?
To obecnie najcieńszy, najlżejszy i najmocniejszy odkryty przez człowieka materiał. Świetnie przewodzi elektryczność oraz ciepło i jest bardzo elastyczny. Grafen można spokojnie rozciągnąć nawet o 20%. Naukowcy uznają, że nowy materiał jest ponad dwustukrotnie wytrzymalszy od stali, chociaż składa się wyłącznie z jednej warstwy atomów węgla. Poza tym w wyniku prostej obróbki materiał ten może zmienić się z doskonałego przewodnika w doskonały izolator. 

Do czego można będzie użyć grafenu?
Grafen może skutecznie zastąpić krzem w procesorach. Lżejsze i szybsze chipy, np. w telefonach, to jedno, ale nowy materiał może posłużyć do produkcji superczułych i elastycznych wyświetlaczy dotykowych. Spekuluje się również na temat wykorzystania grafenu w nowych bateriach i akumulatorach: zmagazynują one więcej energii w krótszym czasie i dłużej ją przechowają. Przezroczysty i wytrzymały materiał może stanowić także idealną powłokę ochronną i grzewczą na okularach lub szybach. 

Czemu do tej pory nie używa się powszechnie tego materiału?
Do niedawna główną przeszkodą w pracach i badaniach nad grafenem był wysoki koszt jego produkcji i wykorzystywanie w tym procesie toksycznych materiałów. Grafen otrzymywany starą metodą często okazywał się wątpliwej jakości, dlatego od 2004 roku placówki na całym świecie ścigały się w wynalezieniu jak najefektywniejszej metody uzyskiwania nowego materiału.

Co o tym sądzicie? Może kiedyś Wy będziecie badać i pracować na tym niezwykłym materiałem?

Źródło: wikipedia.org, innpoland.pl

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoTechnologie

Jak się obronić przed scamem? Czy istnieją skuteczne zabezpieczenia?

Scam detector to jedna z międzynarodowych stron, które gromadzą informacje na…