Scan for FunTechnologie

Czym jest grafen i dlaczego jest tak ważny?

Może zainteresujecie się takimi badaniami

Pierwsza istotna kwestia – co to takiego jest ten grafen? Otóż grafen to jedna z odmian węgla. Jest jednym z pierwszych odkrytych i stabilnych dwuwymiarowych materiałów. Na grafen składa się pojedyncza, przezroczysta warstwa ciasno upakowanych atomów. Jego struktura przypomina plaster miodu. Innymi odmianami węgla są diament lub grafit. Ten drugi składa się z wielu warstw grafenu ułożonych na sobie. 

Dlaczego grafen jest tak ważny?
To obecnie najcieńszy, najlżejszy i najmocniejszy odkryty przez człowieka materiał. Świetnie przewodzi elektryczność oraz ciepło i jest bardzo elastyczny. Grafen można spokojnie rozciągnąć nawet o 20%. Naukowcy uznają, że nowy materiał jest ponad dwustukrotnie wytrzymalszy od stali, chociaż składa się wyłącznie z jednej warstwy atomów węgla. Poza tym w wyniku prostej obróbki materiał ten może zmienić się z doskonałego przewodnika w doskonały izolator. 

Do czego można będzie użyć grafenu?
Grafen może skutecznie zastąpić krzem w procesorach. Lżejsze i szybsze chipy, np. w telefonach, to jedno, ale nowy materiał może posłużyć do produkcji superczułych i elastycznych wyświetlaczy dotykowych. Spekuluje się również na temat wykorzystania grafenu w nowych bateriach i akumulatorach: zmagazynują one więcej energii w krótszym czasie i dłużej ją przechowają. Przezroczysty i wytrzymały materiał może stanowić także idealną powłokę ochronną i grzewczą na okularach lub szybach. 

Czemu do tej pory nie używa się powszechnie tego materiału?
Do niedawna główną przeszkodą w pracach i badaniach nad grafenem był wysoki koszt jego produkcji i wykorzystywanie w tym procesie toksycznych materiałów. Grafen otrzymywany starą metodą często okazywał się wątpliwej jakości, dlatego od 2004 roku placówki na całym świecie ścigały się w wynalezieniu jak najefektywniejszej metody uzyskiwania nowego materiału.

Co o tym sądzicie? Może kiedyś Wy będziecie badać i pracować na tym niezwykłym materiałem?

Źródło: wikipedia.org, innpoland.pl

Polecane artykuły
CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum…
CiekawostkiScan for FunWydarzenia

Blue Monday – kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday, czyli dosłownie Niebieski Poniedziałek uznawany jest za najgorszy dzień…
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…