Scan for FunTechnologie

Czym jest grafen i dlaczego jest tak ważny?

Może zainteresujecie się takimi badaniami

Pierwsza istotna kwestia – co to takiego jest ten grafen? Otóż grafen to jedna z odmian węgla. Jest jednym z pierwszych odkrytych i stabilnych dwuwymiarowych materiałów. Na grafen składa się pojedyncza, przezroczysta warstwa ciasno upakowanych atomów. Jego struktura przypomina plaster miodu. Innymi odmianami węgla są diament lub grafit. Ten drugi składa się z wielu warstw grafenu ułożonych na sobie. 

Dlaczego grafen jest tak ważny?
To obecnie najcieńszy, najlżejszy i najmocniejszy odkryty przez człowieka materiał. Świetnie przewodzi elektryczność oraz ciepło i jest bardzo elastyczny. Grafen można spokojnie rozciągnąć nawet o 20%. Naukowcy uznają, że nowy materiał jest ponad dwustukrotnie wytrzymalszy od stali, chociaż składa się wyłącznie z jednej warstwy atomów węgla. Poza tym w wyniku prostej obróbki materiał ten może zmienić się z doskonałego przewodnika w doskonały izolator. 

Do czego można będzie użyć grafenu?
Grafen może skutecznie zastąpić krzem w procesorach. Lżejsze i szybsze chipy, np. w telefonach, to jedno, ale nowy materiał może posłużyć do produkcji superczułych i elastycznych wyświetlaczy dotykowych. Spekuluje się również na temat wykorzystania grafenu w nowych bateriach i akumulatorach: zmagazynują one więcej energii w krótszym czasie i dłużej ją przechowają. Przezroczysty i wytrzymały materiał może stanowić także idealną powłokę ochronną i grzewczą na okularach lub szybach. 

Czemu do tej pory nie używa się powszechnie tego materiału?
Do niedawna główną przeszkodą w pracach i badaniach nad grafenem był wysoki koszt jego produkcji i wykorzystywanie w tym procesie toksycznych materiałów. Grafen otrzymywany starą metodą często okazywał się wątpliwej jakości, dlatego od 2004 roku placówki na całym świecie ścigały się w wynalezieniu jak najefektywniejszej metody uzyskiwania nowego materiału.

Co o tym sądzicie? Może kiedyś Wy będziecie badać i pracować na tym niezwykłym materiałem?

Źródło: wikipedia.org, innpoland.pl

Polecane artykuły
Hobby i pasjeScan for Fun

Najpopularniejsi streamerzy. Co decyduje o popularności streamera na Twitchu?

Streamerem może zostać każdy, ale istnieją na Twitchu osoby, które są…
Hobby i pasjeScan for FunTechnologie

Twitch.tv – czy oglądanie transmisji gier faktycznie rozwija pasje?

Streaming to jedna z najnowszych mód, która rozwija się niezwykle dynamicznie….
Gospodarka i finanseTechnologie

Czym są predyspozycje zawodowe i dlaczego warto je poznać?

Wybór szkoły średniej, a później uczelni to najważniejsza sprawa przy określaniu…