BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Nastały prawdziwe mrozy – zadbaj o ubiór!

Jak nie zachorować?

Nastała prawdziwa zima, a wraz z nią wielkie mrozy. Pamiętajcie, aby w tym czasie szczególnie zadbać o swoje zdrowie, by nie wylądować w łóżku z gorączką na ferie! Warto zatem zapamiętać kilka prostych zasad, aby zawsze było Wam ciepło. Kiedy dookoła mróz: 

  • ubierajcie się warstwo – lepiej mieć na sobie dwie troszkę cieńsze warstwy niż jedną grubą. Dlaczego? Oprócz warstw materiału o podobnej grubości jako bonus dostajemy wtedy dodatkową warstwę powietrza pomiędzy nimi, która bardzo przyczynia się do utrzymywania ciepła. Poza tym, jeśli zrobi Ci się za gorąco – zdejmiesz jedną warstwę. Ubierając się w jeden gruby sweter – nie będziesz mieć takiej możliwości. 
  • zakładajcie luźne ubrania – znacznie lepiej grzeją ubrania luźne, swobodnie układające się na ciele niż te, które są obcisłe.
  • utrzymujcie czystość – pamiętajcie, by nosić czyste ubrania, gdyż brud powoduje, że włókna materiału stają się zbite, tracąc swoją puszystość i elastyczność – czysta skóra lepiej oddycha a czyste ubrania lepiej izolują. 
  • nie chodźcie w mokrym – jeśli namoczymy materiał, zawarte w nim powietrze zostanie wyparte przez wodę, która przewodzi ciepło lepiej od niego, zmieniając ciepłe skarpetki w dwa mokre okłady, które bardzo szybko ”wysysają” energię i prowadzą do szybkiego wychłodzenia.
     
  • unikajcie przegrzania – spacerując z ciężkimi zakupami, mięśnie podczas pracy wytwarzają ogromne ilości ciepła, krew przenosi je do skóry, skąd powinno zostać wypromieniowane do otoczenia, ale ubranie wtedy nie pozwala. Temperatura rośnie i organizm uruchamia mechanizm wspomagający oddawanie ciepła – zaczyna się pocić. Ciuchy nasiąkają potem, tracą swoje właściwości izolacyjne, a Ty mając na grzbiecie mokry okład w końcu zatrzymujesz się i błyskawicznie marzniesz. Przy wysiłku fizycznym, szybkim marszu – mniej ubrań, gdy stoisz – ubieraj się jak się tylko da. 

Fot: pexels.com

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
AktualnościBezpieczeństwoHistoria

Czy wyrok Trybunału w Hadze o nielegalności agresji na Ukrainę wpłynie na los Putina?

Trybunał w Hadze wydał 16 marca wyrok wskazujący na nielegalność agresji…
HistoriaŚwiat wokół nas

Co to jest trybunał w Hadze? Jakie ma kompetencje i co rozstrzyga?

Trybunał Sprawiedliwości w Hadze to jeden z najważniejszych sądów świata. Jako…