BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Nastały prawdziwe mrozy – zadbaj o ubiór!

Jak nie zachorować?

Nastała prawdziwa zima, a wraz z nią wielkie mrozy. Pamiętajcie, aby w tym czasie szczególnie zadbać o swoje zdrowie, by nie wylądować w łóżku z gorączką na ferie! Warto zatem zapamiętać kilka prostych zasad, aby zawsze było Wam ciepło. Kiedy dookoła mróz: 

  • ubierajcie się warstwo – lepiej mieć na sobie dwie troszkę cieńsze warstwy niż jedną grubą. Dlaczego? Oprócz warstw materiału o podobnej grubości jako bonus dostajemy wtedy dodatkową warstwę powietrza pomiędzy nimi, która bardzo przyczynia się do utrzymywania ciepła. Poza tym, jeśli zrobi Ci się za gorąco – zdejmiesz jedną warstwę. Ubierając się w jeden gruby sweter – nie będziesz mieć takiej możliwości. 
  • zakładajcie luźne ubrania – znacznie lepiej grzeją ubrania luźne, swobodnie układające się na ciele niż te, które są obcisłe.
  • utrzymujcie czystość – pamiętajcie, by nosić czyste ubrania, gdyż brud powoduje, że włókna materiału stają się zbite, tracąc swoją puszystość i elastyczność – czysta skóra lepiej oddycha a czyste ubrania lepiej izolują. 
  • nie chodźcie w mokrym – jeśli namoczymy materiał, zawarte w nim powietrze zostanie wyparte przez wodę, która przewodzi ciepło lepiej od niego, zmieniając ciepłe skarpetki w dwa mokre okłady, które bardzo szybko ”wysysają” energię i prowadzą do szybkiego wychłodzenia.
     
  • unikajcie przegrzania – spacerując z ciężkimi zakupami, mięśnie podczas pracy wytwarzają ogromne ilości ciepła, krew przenosi je do skóry, skąd powinno zostać wypromieniowane do otoczenia, ale ubranie wtedy nie pozwala. Temperatura rośnie i organizm uruchamia mechanizm wspomagający oddawanie ciepła – zaczyna się pocić. Ciuchy nasiąkają potem, tracą swoje właściwości izolacyjne, a Ty mając na grzbiecie mokry okład w końcu zatrzymujesz się i błyskawicznie marzniesz. Przy wysiłku fizycznym, szybkim marszu – mniej ubrań, gdy stoisz – ubieraj się jak się tylko da. 

Fot: pexels.com

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…