BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Nastały prawdziwe mrozy – zadbaj o ubiór!

Jak nie zachorować?

Nastała prawdziwa zima, a wraz z nią wielkie mrozy. Pamiętajcie, aby w tym czasie szczególnie zadbać o swoje zdrowie, by nie wylądować w łóżku z gorączką na ferie! Warto zatem zapamiętać kilka prostych zasad, aby zawsze było Wam ciepło. Kiedy dookoła mróz: 

  • ubierajcie się warstwo – lepiej mieć na sobie dwie troszkę cieńsze warstwy niż jedną grubą. Dlaczego? Oprócz warstw materiału o podobnej grubości jako bonus dostajemy wtedy dodatkową warstwę powietrza pomiędzy nimi, która bardzo przyczynia się do utrzymywania ciepła. Poza tym, jeśli zrobi Ci się za gorąco – zdejmiesz jedną warstwę. Ubierając się w jeden gruby sweter – nie będziesz mieć takiej możliwości. 
  • zakładajcie luźne ubrania – znacznie lepiej grzeją ubrania luźne, swobodnie układające się na ciele niż te, które są obcisłe.
  • utrzymujcie czystość – pamiętajcie, by nosić czyste ubrania, gdyż brud powoduje, że włókna materiału stają się zbite, tracąc swoją puszystość i elastyczność – czysta skóra lepiej oddycha a czyste ubrania lepiej izolują. 
  • nie chodźcie w mokrym – jeśli namoczymy materiał, zawarte w nim powietrze zostanie wyparte przez wodę, która przewodzi ciepło lepiej od niego, zmieniając ciepłe skarpetki w dwa mokre okłady, które bardzo szybko ”wysysają” energię i prowadzą do szybkiego wychłodzenia.
     
  • unikajcie przegrzania – spacerując z ciężkimi zakupami, mięśnie podczas pracy wytwarzają ogromne ilości ciepła, krew przenosi je do skóry, skąd powinno zostać wypromieniowane do otoczenia, ale ubranie wtedy nie pozwala. Temperatura rośnie i organizm uruchamia mechanizm wspomagający oddawanie ciepła – zaczyna się pocić. Ciuchy nasiąkają potem, tracą swoje właściwości izolacyjne, a Ty mając na grzbiecie mokry okład w końcu zatrzymujesz się i błyskawicznie marzniesz. Przy wysiłku fizycznym, szybkim marszu – mniej ubrań, gdy stoisz – ubieraj się jak się tylko da. 

Fot: pexels.com

 

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…