CiekawostkiScan for Fun

Kometa NEOWISE widoczna w 2020 r.

Sprawdź, gdzie i kiedy pojawi się na niebie!

Okazja, żeby zobaczyć kometę NEOWISE na własne oczy zdarza się raz na prawie 7 tysięcy lat i wypada właśnie w 2020 roku. Skorzystaj z tej szansy i zobacz, kiedy NEOWISE będzie widoczna w Polsce i o której godzinie można znaleźć ją na niebie.

Kometa C/2020 F3, znana szerzej jako NEOWISE, została odkryta pod koniec marca i od tego czasu cały czas zbliżała się do kuli ziemskiej. Na szczęście, nie rozpadła się w wyniku bliskiego kontaktu ze Słońcem tak jak dwie inne komety, które miały być widoczne już wiosną 2020 roku. Jak informują naukowcy, najbliżej Ziemi NEOWISE będzie 23 lipca. Nie będzie to jednak jedyny dzień, kiedy można ją zobaczyć.

 

Co to jest kometa?

 

Kometa jest niewielkim ciałem niebieskim poruszającym się w przestrzeni kosmicznej, w układzie planetarnym. Kiedy przelatuje w pobliżu gwiazdy (Słońca) ciepło tej gwiazdy powoduje tworzenie się charakterystycznego błyszczącego podwójnego (gazowego i pyłowego) ogona komety, zwanego też warkoczem, widocznego nawet gołym okiem. NEOWISE jest kometą długookresową, co oznacza, że pojawia się w układzie planetarnym regularnie. Takie komety są widoczne z Ziemi nie częściej niż raz na 200 lat, w przypadku NEOWISE ten czas jest jednak znacznie dłuższy i wynosi około 6800 lat. Dlatego możliwość jej zobaczenia na własne oczy w 2020 roku jest tak wyjątkowa.

 

Kometa NEOWISE – kiedy szukać jej na niebie?

 

NEOWISE można będzie zobaczyć na niebie mniej więcej od połowy lipca aż do końca miesiąca, najpierw zaraz po zmierzchu, później nawet około północy. Zmieniać się będzie również położenie komety – początkowo NEOWISE będzie pojawiać się nisko nad horyzontem, z czasem coraz wyżej na niebie. Gołym okiem będzie najlepiej widoczna przy przejrzystym ciemnym niebie, z dala od sztucznego miejskiego oświetlenia. Po 23 lipca kometa będzie tracić jasność, a do jej oglądania potrzebna będzie lornetka lub teleskop. Wtedy też warto szukać jej w okolicy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Zobacz takze:  Jak powstaje grad, dlaczego często zdarza się latem?
 

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…