BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Różne objawy koronawirusa

Wiedz, na co zwracać uwagę i bądź zdrów!

Koronawirus w większości przypadków daje objawy bardzo podobne do grypy oraz innych infekcji dróg oddechowych. Z reguły jednak symptomy te mają znacznie większe nasilenie niż w przypadku innych chorób.

Koronawirus nie u wszystkich zakażonych daje wyraźne objawy.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Kaszel, gorączka, ból mięśni to zestaw najczęściej występujących objawów koronawirusa. U osób zakażonych o słabej odporności często objawy są znacznie nasilone. Dolegliwości rozwijają się właściwie z dnia na dzień, w bardzo szybkim tempie. Jednego dnia pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort, a dwa dni później jest już poważnie chory. Objawy grypopodobne to najczęściej występujące obecnie dolegliwości towarzyszące przebiegowi choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Symptomy te są jednak najczęściej znacznie silniejsze niż w przebiegu grypy: gorączka sięga 40 stopni Celsjusza lub więcej, kaszel i duszności mogą zaś doprowadzić do bardzo poważnych problemów z oddychaniem, które w najcięższych przypadkach wymagają m.in. podłączenia do respiratora.

Bez objawów lub z niecodziennym dolegliwościami – jak rozpoznać COVID-19?

Koronawirus u znacznej grupy chorych nie daje żadnych objawów. Bezobjawowy przebieg choroby jest natomiast o tyle groźny, że pacjent często nie wie, iż jest nosicielem i może zarażać innych.
U sporej części osób występują także mniej oczywiste objawy, które nie wskazują na zakażenie SARS-CoV-2. U prawie 14% chorych pojawia się na przykład ból gardła, podobnie dużo chorych skarży się na ból głowy, nieco więcej na bóle stawowo-mięśniowe. U wąskiej grupy chorych pojawiły się nieoczekiwane objawy jak wysypka, krosty na stopach i dłoniach lub utrata węchu i smaku. Są to objawy tak nieoczywiste, że trudno je wprost wiązać z koronawirusem, tym bardziej że występują o małego procenta chorych. Nie wolno ich jednak lekceważyć. Przy tak niejednoznacznych objawach właściwie jedynie testy na obecność wirusa pozwalają upewnić się, czy doszło do zakażenia.

Zobacz także:  Osocze ozdrowieńców lekarstwem na koronawirusa
 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?