BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Wakacje 2020 w dobie koronawirusa – gdzie jakie obostrzenia obowiązują?

Wakacje 2020 są zupełnie inne niż poprzednie. W dobie koronawirusa Polacy chętniej zostają w kraju, niektórzy jednak, mimo wielu ograniczeń, decydują się na zagraniczne wakacje. Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują turystów przyjeżdżających do Grecji, Hiszpanii czy Turcji.

Chcesz wyjechać w 2020 roku na wakacje za granicą? Wiele krajów otworzyło swoje granice i zaprasza turystów, w mniejszym lub większym stopniu znosząc obostrzenia. Listę popularnych kierunków wakacyjnych wraz z panującymi zasadami i ograniczeniami znajdziesz poniżej.

Popularne kierunki wakacyjne – zasady podróżowania

  • Chorwacja – przy wjeździe do kraju należy wypełnić ankietę, wpisując do niej swoje dane kontaktowe w celach epidemiologicznych.
  • Bułgaria – przy wjeździe turyści muszą podpisać oświadczenie, zgodnie z którym potwierdzą, że nie są zarażeni koronawirusem ani nie przebywają na kwarantannie.
  • Egipt – turyści mogą wjeżdżać do kraju od 1 lipca i zatrzymywać się wyłącznie w hotelach, które uzyskały certyfikat bezpieczeństwa higienicznego i znajdują się w jednym z popularnych kurortów (Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam, Dahab i Marsa Matrouh).
  • Turcja – w hotelach zmniejszono limit gości, na lotniskach osoby z wysoką temperaturą zostaną poddane testom na koronawirusa.
  • Grecja – turyści muszą zarejestrować swój pobyt na terenie kraju co najmniej dobę przed odprawą (https://travel.gov.gr/#/) i wygenerować kod QR, który po przyjeździe pokażą pracownikom lotniska.
  • Włochy – osoby podróżujące na Sardynię co najmniej 48 godzin przed przylotem muszą wypełnić formularz PLF (https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init), dzięki któremu wygenerują kod QR, sprawdzany na lotnisku. Z kolei turyści wybierający się na Sycylię podlegają obowiązkowi rejestracji na stronie: https://siciliasicura.costruiresalute.it/register.
  • Hiszpania – przed przyjazdem do kraju należy wypełnić formularz FCS (spth.gob.es/create). W niektórych regionach obowiązek noszenia maseczki obowiązuje również na plaży, a liczba osób odpoczywających nad wodą kontrolowana jest przez sygnalizację świetlną.

W powyższych krajach obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie zbiorowym. Niektóre hotele nie wymagają zakrywania ust i nosa przez gości hotelowych – informacje na ten temat możesz uzyskać np. w biurach podróży.

Wakacje 2020 w Polsce – jakich obostrzeń trzeba przestrzegać?

W Polsce nadal obowiązuje zasada dystansu społecznego (m.in. 1,5 m odległości od innych osób), a także obowiązek zasłaniania ust i nosa wewnątrz budynków, zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób oraz zmniejszony limit miejsc dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Zobacz także:  Wakacje 2020 a koronawirus. Google maps pomaga omijać tłumy

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…