BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Wakacje 2020 w dobie koronawirusa – gdzie jakie obostrzenia obowiązują?

Wakacje 2020 są zupełnie inne niż poprzednie. W dobie koronawirusa Polacy chętniej zostają w kraju, niektórzy jednak, mimo wielu ograniczeń, decydują się na zagraniczne wakacje. Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują turystów przyjeżdżających do Grecji, Hiszpanii czy Turcji.

Chcesz wyjechać w 2020 roku na wakacje za granicą? Wiele krajów otworzyło swoje granice i zaprasza turystów, w mniejszym lub większym stopniu znosząc obostrzenia. Listę popularnych kierunków wakacyjnych wraz z panującymi zasadami i ograniczeniami znajdziesz poniżej.

Popularne kierunki wakacyjne – zasady podróżowania

  • Chorwacja – przy wjeździe do kraju należy wypełnić ankietę, wpisując do niej swoje dane kontaktowe w celach epidemiologicznych.
  • Bułgaria – przy wjeździe turyści muszą podpisać oświadczenie, zgodnie z którym potwierdzą, że nie są zarażeni koronawirusem ani nie przebywają na kwarantannie.
  • Egipt – turyści mogą wjeżdżać do kraju od 1 lipca i zatrzymywać się wyłącznie w hotelach, które uzyskały certyfikat bezpieczeństwa higienicznego i znajdują się w jednym z popularnych kurortów (Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam, Dahab i Marsa Matrouh).
  • Turcja – w hotelach zmniejszono limit gości, na lotniskach osoby z wysoką temperaturą zostaną poddane testom na koronawirusa.
  • Grecja – turyści muszą zarejestrować swój pobyt na terenie kraju co najmniej dobę przed odprawą (https://travel.gov.gr/#/) i wygenerować kod QR, który po przyjeździe pokażą pracownikom lotniska.
  • Włochy – osoby podróżujące na Sardynię co najmniej 48 godzin przed przylotem muszą wypełnić formularz PLF (https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init), dzięki któremu wygenerują kod QR, sprawdzany na lotnisku. Z kolei turyści wybierający się na Sycylię podlegają obowiązkowi rejestracji na stronie: https://siciliasicura.costruiresalute.it/register.
  • Hiszpania – przed przyjazdem do kraju należy wypełnić formularz FCS (spth.gob.es/create). W niektórych regionach obowiązek noszenia maseczki obowiązuje również na plaży, a liczba osób odpoczywających nad wodą kontrolowana jest przez sygnalizację świetlną.

W powyższych krajach obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie zbiorowym. Niektóre hotele nie wymagają zakrywania ust i nosa przez gości hotelowych – informacje na ten temat możesz uzyskać np. w biurach podróży.

Wakacje 2020 w Polsce – jakich obostrzeń trzeba przestrzegać?

W Polsce nadal obowiązuje zasada dystansu społecznego (m.in. 1,5 m odległości od innych osób), a także obowiązek zasłaniania ust i nosa wewnątrz budynków, zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób oraz zmniejszony limit miejsc dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Zobacz także:  Wakacje 2020 a koronawirus. Google maps pomaga omijać tłumy

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…