CiekawostkiScan for Fun

Lecisz na wakacje 2020 za granicę? Zrób checklistę przed podróżą!

Niezależnie od kierunku podróży i środka lokomocji dobrym zwyczajem jest wcześniejsze sporządzenie listy rzeczy na wakacje, które musimy spakować – zwłaszcza gdy wybieramy się za granicę.

W tegoroczne wakacje musimy pamiętać o trwającej wciąż pandemii COVID-19. Choć mamy coraz większą swobodę przemieszczania się, nie możemy lekceważyć aktualnego wciąż ryzyka zachorowania. Wybierając się w podróż samolotem, musimy przestrzegać wytycznych lotniczych (m.in. tego, co można wnieść na pokład, a co trzeba przełożyć do bagażu rejestrowanego). Trzeba też zarezerwować czas na procedury lotnicze. Bądź na lotnisku dwie godziny przed odlotem. W sezonie wakacyjnym są dłuższe kolejki, a procedury odprawy i onboardingu, zwłaszcza w sezonie pandemii są wydłużone.

Jakich dokumentów potrzebujemy, lecąc za granicę?

W podróży zagranicznej każdy (nawet najmłodsze dzieci) musi mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty (w obrębie Unii Europejskiej) lub paszport (gdy wyjeżdżamy poza granice UE). By wyjechać do niektórych krajów, potrzebujemy także wizy, którą często trzeba odpowiednio wcześnie uzyskać. Warto wykupić na czas podróży dodatkowe ubezpieczenie na wypadek chorób czy nieszczęśliwych zdarzeń. Jadąc do krajów UE, osoby korzystające z publicznej opieki zdrowotnej powinny wyrobić kartę EKUZ, uprawniającą do bezpłatnych świadczeń na terenie Unii.

Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym?

Przed podróżą musimy zapoznać się ze znajdującymi się na stronie internetowej przewoźnika wytycznymi odnośnie do bagażu, który możemy zabrać na pokład samolotu. Ze względu na przepisy bezpieczeństwa lotu istnieje pod tym względem wiele obostrzeń:

  • nie można np. wnieść napojów innych niż zakupione na terminalu, ostrych przedmiotów ani płynów o pojemności większej niż 100 ml;
  • koniecznie musimy mieć pod ręką mały żel antybakteryjny i maseczkę ochronną;
  • nie zapomnijmy także zabrać na pokład elektroniki i cennych przedmiotów (np. telefonu, laptopa, biżuterii) oraz lektury czy gry, która uprzyjemni nam lot.

Zagraniczną podróż. Co zabrać na wakacje?

Na naszej liście rzeczy niezbędnych na wakacjach powinna znaleźć się odpowiednia do przewidywanej pogody odzież oraz kosmetyki i lekarstwa (zwłaszcza te, które zażywamy na stałe). Pozostałe przedmioty wybieramy w zależności od tego, jak planujemy spędzić czas. Mogą to być akcesoria plażowe albo przewodnik po atrakcjach turystycznych. Powinniśmy także zaopatrzyć się w nieco gotówki w walucie kraju, do którego się wybieramy – nie wszędzie można bowiem płacić kartą.

Zobacz także:  Wakacje 2020 a koronawirus. Zasady podróżowania i obostrzenia na świecie

Fot.: Adoe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…