Hobby i pasjeScan for FunSport

Spływ kajakowy – pomysł na udane wakacje 2020

Za dnia podziwianie przyrody i sport, a wieczorem ogniska. Kusi?

Nie wiadomo jeszcze, jakie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa będą obowiązywały w wakacje 2020. Opcje letniego wypoczynku z pewnością pozostaną ograniczone. Już dziś jednak – zgodnie z aktualnymi wytycznymi – możemy zaplanować wspaniałą wakacyjną przygodę, jaką jest spływ kajakowy.

Od 4 maja nastąpiło rozluźnienie przepisów dotyczących zasad wypoczynku i rekreacji. Swoją działalność wznowić mogły kluby sportowe i inne instytucje organizujące spływy kajakowe. Wyprawa w dół jednej z pięknych polskich rzek to doskonały pomysł na wakacje – nie tylko w czasach pandemii!

 

Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy?

 

Spływy kajakowe dostarczają wszystkich wrażeń, jakich oczekujemy od udanych wakacji. Stanowią wspaniałą okazję do podziwiania przyrody, a jednocześnie umożliwiają odwiedzenie wielu ciekawych miejsc znajdujących się na trasie wyprawy. Są formą relaksu, ale wymagają fizycznej aktywności. Pozwalają wyciszyć się, oddać rozmyślaniom, a zarazem spotkać ciekawych ludzi.

 

Gdzie jechać na spływ kajakowy?

 

Spływy kajakowe organizują kluby sportowe, gospodarstwa agroturystyczne czy wypożyczalnie sprzętu wodnego działające przy szlakach kajakowych. Tych zaś jest w Polsce bardzo wiele. Popularne są np. spływy kajakowe na Mazurach. Do najciekawszych należy malowniczy spływ Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Warto wybrać się na spływ Krutynią – rzeką płynącą przez rezerwat krajobrazowy na Pojezierzu Mazurskim. Nie brak też atrakcji dla amatorów kajaków na Mazowszu (np. spływ rzeką Świder) czy Pomorzu (np. spływ rzeką Brdą).

 

Bezpieczne kajaki w wakacje 2020

 

O ile przepisy nie ulegną zmianie, w tegoroczne wakacje uczestnicy spływów kajakowych muszą:

  • dojechać do ośrodka własnym transportem,
  • złożyć deklarację zdrowia,
  • w przestrzeni zamkniętej zasłaniać nos i usta – np. maseczką 
  • zachowywać minimum 2 m odległości od pozostałych osób, dlatego najlepiej, żeby w jednym kajaku płynęli członkowie rodziny.

Po każdym wypożyczeniu cały sprzęt musi zostać poddany starannej dezynfekcji, co należy do obowiązków organizatora spływu kajakowego.

Zobacz także:  Pomysły na udane wakacje 2020
 

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…