Hobby i pasjeScan for FunSport

Spływ kajakowy – pomysł na udane wakacje 2020

Za dnia podziwianie przyrody i sport, a wieczorem ogniska. Kusi?

Nie wiadomo jeszcze, jakie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa będą obowiązywały w wakacje 2020. Opcje letniego wypoczynku z pewnością pozostaną ograniczone. Już dziś jednak – zgodnie z aktualnymi wytycznymi – możemy zaplanować wspaniałą wakacyjną przygodę, jaką jest spływ kajakowy.

Od 4 maja nastąpiło rozluźnienie przepisów dotyczących zasad wypoczynku i rekreacji. Swoją działalność wznowić mogły kluby sportowe i inne instytucje organizujące spływy kajakowe. Wyprawa w dół jednej z pięknych polskich rzek to doskonały pomysł na wakacje – nie tylko w czasach pandemii!

 

Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy?

 

Spływy kajakowe dostarczają wszystkich wrażeń, jakich oczekujemy od udanych wakacji. Stanowią wspaniałą okazję do podziwiania przyrody, a jednocześnie umożliwiają odwiedzenie wielu ciekawych miejsc znajdujących się na trasie wyprawy. Są formą relaksu, ale wymagają fizycznej aktywności. Pozwalają wyciszyć się, oddać rozmyślaniom, a zarazem spotkać ciekawych ludzi.

 

Gdzie jechać na spływ kajakowy?

 

Spływy kajakowe organizują kluby sportowe, gospodarstwa agroturystyczne czy wypożyczalnie sprzętu wodnego działające przy szlakach kajakowych. Tych zaś jest w Polsce bardzo wiele. Popularne są np. spływy kajakowe na Mazurach. Do najciekawszych należy malowniczy spływ Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Warto wybrać się na spływ Krutynią – rzeką płynącą przez rezerwat krajobrazowy na Pojezierzu Mazurskim. Nie brak też atrakcji dla amatorów kajaków na Mazowszu (np. spływ rzeką Świder) czy Pomorzu (np. spływ rzeką Brdą).

 

Bezpieczne kajaki w wakacje 2020

 

O ile przepisy nie ulegną zmianie, w tegoroczne wakacje uczestnicy spływów kajakowych muszą:

  • dojechać do ośrodka własnym transportem,
  • złożyć deklarację zdrowia,
  • w przestrzeni zamkniętej zasłaniać nos i usta – np. maseczką 
  • zachowywać minimum 2 m odległości od pozostałych osób, dlatego najlepiej, żeby w jednym kajaku płynęli członkowie rodziny.

Po każdym wypożyczeniu cały sprzęt musi zostać poddany starannej dezynfekcji, co należy do obowiązków organizatora spływu kajakowego.

Zobacz także:  Pomysły na udane wakacje 2020
 

 

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
GeografiaScan for Fun

Szlak Orlich Gniazd i zamki – świetny pomysł na wakacyjną podróż

Szlak Orlich Gniazd to właściwie średniowieczna granica Polski. Stanowią je liczne…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…