CiekawostkiGeografiaHobby i pasjeScan for FunWiedzieć więcej

Roztocze – polecane miejsca na wakacje w Polsce z dala od tłumów

Poznaj polską Toskanię

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na zagraniczne wojaże. Obawiamy się korzystania z pociągów i samolotów, by nie narazić się na zarażenie. Dlatego wiele osób wybiera wakacje w Polsce – najlepiej w mniej zatłoczonych miejscach. Roztocze jest idealnym kierunkiem. Ten malowniczy region kryje mnóstwo ciekawych miejsc. 

Roztocze to teren lekko pofałdowany, urzekający kolorowymi, wąskimi pasami pól. Porównywany bywa do włoskiej Toskanii.

 

Roztocze – mało znany zakątek Polski

 

Roztocze to kraina łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Ze względu na jej piękno utworzono na jej terenie Roztoczański Park Narodowy. Kuszą w nim małe miasteczka o bardzo ciekawej historii i cennych zabytkach, cisza, spokój i piękne krajobrazy. W regionie tym płynie też wiele rzek o krystalicznie czystej wodzie, z których największe to Wieprz i Tanew. Nadają się one znakomicie to spływów kajakowych. Szczególnie piękny jest Rezerwat nad Tanwią, obejmujący rzekę Tanew i Jeleń przepływające przez Puszczę Solską. Progi skalne w korytach rzek tworzą malownicze, niewielkie wodospady, nazywane szumami. 

 

Roztoczańskie miasta i miasteczka warte odwiedzenia

 

  • Jedną z najbardziej znanych miejscowości jest słynący z wiersza o chrząszczu Szczebrzeszyn. W mieście można w związku z tym obejrzeć dwa pomniki przedstawiające słynnego chrząszcza, z których jeden ma aż dwa metry wysokości. Ciekawe są też dwa kościoły pochodzące z XVII wieku: pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
  • Perłą Roztocza lub Miastem-Ogrodem jest Zwierzyniec, który był letnią rezydencją ordynacji Zamojskich. Znajduje się on wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Niezwykle ciekawy jest tu kościół na wodzie, który zbudowany został na niewielkiej wysepce. Atrakcją są też Stawy Echo z kąpieliskami i piaszczystą plażą oraz półdzikie koniki polskie, które o świcie lub zmierzchu podchodzą do stawów jako wodopoju. Można je oglądać na wolnej przestrzeni 180 ha, gdzie żyją bez ingerencji człowieka (są jedynie dokarmiane zimą). 
  • W dolinie rzeki Wieprz znajduje się Krasnobród. W jego okolicach przespacerować się można po licznych wąwozach, wzgórzach, a także skorzystać ze słonecznej plaży nad zalewem. Dla młodzieży Krasnobród oferuje park wodny z licznymi atrakcjami oraz park linowy. 
     

Zobacz także:  Spływ kajakowy – pomysł na udane wakacje 2020 

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…