CiekawostkiGeografiaScan for FunWiedzieć więcej

Miejsca niezwykłe – Australia – cz. I

10 ciekawostek o Australii

Australia – to państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata – Australię, wyspę Tasmanię i inne mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnych państwem. Jest to państwo niezwykłe, z którym wiąże się wiele ciekawostek. Dzisiaj poznacie pierwszą turę interesujących faktów: 

1. Australia jest zadziwiająco wielka – jest szóstym co do wielkości państwem na świecie (po Rosji, Kanadzie, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii). Na jej powierzchni można by było zmieścić większość państw europejskich. Co ciekawe, jest ona równocześnie najmniejszym kontynentem na świecie. 
2. Australia jest jednym z najbardziej płaskich krajów ze średnią wysokością nie przekraczającą 330 m. Najwyższym punktem kontynentu jest Góra Kościuszki o wysokości 2228 m n.p.m. Góra ta została odkryta i zdobyta w 1840 roku przez polskiego podróżnika – Pawła Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki. 
3. Stolicą Australii jest Canberra. Zamieszkuje ją ok.382 tysięcy ludzi.  Australijski rząd celowo zbudował nową stolicę właśnie w tym miejscu, aby stłumić niezdrową rywalizację pomiędzy Melbourne a Sydney. 
4. Australijczycy uwielbiają skracać słowa. Dzięki nim świat dostał słowo „selfie”.
5. 90% terytorium Australii jest jałowe i nie nadaje się do uprawy. 
6. Mięso kangura dostępne jest w prawie każdym supermarkecie. Wykorzystywane jest zamiast wołowiny i baraniny, szczególnie cenione jest za niską zawartość tłuszczu (1-2%).
7. W Australii jest 75,5 miliona owiec. To 3,3 razy więcej niż ludzi. 
8. W Australii istnieje miejsce, z którego bliżej jest do kosmosu, niż do najbliższego miasta. 
9. W Australii mieszkają najszczęśliwsze zwierzęta świata – kuoki – małe torbacze o stale uśmiechniętym wyrazie pyszczka. 
10. W Australii jest ok. 10 000 plaż. Jeśli odwiedzałbyś jedną dziennie, to odwiedzenie wszystkich zajęłoby Ci prawie 30 lat. 

Fot. wikipedia.org 
Źródło: australove.com, podroze.onet.pl

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…