CiekawostkiScan for Fun

Kraje, w których nie zjesz w McDonalds

Zobaczcie, gdzie nie można zjeść tego fast fooda!

McDonald’s to sieć znanych restauracji oferujących posiłki typu fast food. Niektóre kraje zbuntowały się jednak przeciwko temu amerykańskiego koncernowi. Jakie to kraje? I dlaczego?

1. Korea Północna 

Pomiędzy Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi panują relacje konfliktowe, dlatego też McDonald’s (który jest amerykańską restauracją) nie ma prawa bytu w tym azjatyckim kraju. Nie przeszkadza to jednak Kim Dzong Unowi (przywódcy Korei Północnej) wykorzystywać rządowe samoloty, by przywoziły mu posiłki z McDonald’s z sąsiednich państw.

2. Boliwia

Ten kraj z Ameryki Południowej jest wielkim przeciwnikiem jedzenia fast foodów. Prezydent Boliwii stwierdził, że koncern McDonald’s nie zważa na zdrowie swoich klientów a firmę tę interesują jedynie pieniądze i zysk. Poza tym, trudno było nakłonić Boliwijczyków do stołowania się w tym znanym na całym świecie fast foodzie, gdyż obywatele Boliwii wybierali zdrowszą, lokalną, zgodną z miejscową kulturą kuchnię. W 2013 roku zamknięto tam ostatni lokal McDonald’s. Co ciekawe, w podobnym czasie Boliwię opuścił też inny znany, światowy koncern – Coca Cola!

3. Macedonia 

McDonald’s cieszył się popularnością w Macedonii przez ponad 16 lat. Z tej racji, że Macedonia to mały kraj (położony w południowej Europie), działało tam tylko 7 restauracji McDonald’s. Jednak z powodu kłótni ich właścicieli z przedstawicielami lokalnych właz, zostały one na zawsze zamknięte w 2013 roku. 

4. Islandia

Restauracje McDonald’s w tym kraju zostały zamknięte wskutek kryzysu finansowego w Islandii w 2009 roku. Jednak, kraj ten wcale nie pragnie już powrotu McDonald’s. Islandczycy planują stworzyć swoją własną wersję tej restauracji o nazwie „Metro”, która w swojej działalności miałaby wykorzystywać zdrowsze, lokalne produkty. 

5. Ghana

Obywatele tego afrykańskiego kraju są po prostu zbyt biedni, by móc stołować się w McDonald’s. 

6. Bermudy

Miejscowa ludność nie życzy sobie, by na ich ziemi powstała fast-foodowa knajpa. Próbowano tutaj otworzyć jeden taki lokal w 1999 roku. Jednak z marnym skutkiem. Lokalna ludność wszczęła wielką awanturę. Władze musiały wprowadzić prawo, zabraniające amerykańskiej sieci prowadzenie biznesów na Bermudach. Mieszkańcy przyzwyczajeni są tutaj wyłącznie do eleganckich restauracji. 

A czy Wy potraficie sobie wyobrazić nie mieć żadnego dostępu do McDonald’s?

Fot. wikipedia.org 

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…