HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest ruch Black Lives Matter?

Przeciwdziałajmy rasizmowi

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch, którego celem jest walka o prawa człowieka. Chodzi przede wszystkim o walkę z rasizmem skierowanym przeciwko osobom czarnoskórym, wywodzącym się ze społeczności afroamerykańskiej.

Black Lives Matter to ruch, którego początki sięgają 2013 roku. W 2020 roku ponownie przybrał na sile po tym, jak amerykański policjant zabił czarnoskórego George’a Floyda.

Black Lives Matter – początki ruchu

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch walczący z przemocą wobec osób o czarnym kolorze skóry. Chodzi tutaj o przemoc systemową, rasizm, którego przejawy dostrzec można w sposobie traktowania osób ze społeczności afroamerykańskiej przez przedstawicieli różnych instytucji państwowych. Szczególnie jednak BLM walczy z uprzedzeniami i rasizmem wśród funkcjonariuszy policji, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Początki ruchu sięgają 2013 roku, kiedy to z więzienia zwolniono George’a Zimmermana, członka amerykańskiej straży sąsiedzkiej, który rok wcześniej podczas patrolu zabił Trayvona Martina – nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka. Black Lives Matter założyły wtedy trzy aktywistki Alicia Garza, Patrisse Cullors i Opal Tometi. Rok później członkowie BLM zorganizowali swój pierwszy protest pod hasłem „Black Lives Matter Freedom Ride”. Aktywiści BLM działają nieprzerwanie od 2013 roku. O ruchu ponownie usłyszał cały świat, kiedy w USA po zabójstwie George’a Floyda przez amerykańskiego policjanta wybuchła ogromna fala antyrasistowskich protestów.

O co walczy Black Lives Matter?

Black Lives Matter walczy przede wszystkim z niesprawiedliwością społeczną, rasizmem, brakiem równości, który dotyka osoby czarnoskóre na całym świecie, choć najbardziej widoczne jest to w USA. Większość zatrzymanych i skazanych w Stanach stanowią właśnie osoby ze społeczności afroamerykańskiej. Część z nich jest niewinna, część bezpodstawnie atakowana podczas rutynowego zatrzymania. BLM walczy z nierównością i rasizmem przede wszystkim u amerykańskiej policji, ponieważ jak podkreślają założycieli ruchu, taki sposób traktowania osób czarnoskórych stoi u początków istnienia tej instytucji. Historia amerykańskiej policji rozpoczęła się od stworzenia patroli wyłapujących zbiegłych niewolników. Wielu negatywnych przekonań dotyczących Afroamerykanów nadal nie udało się obalić, dlatego BLM ciągle walczy o zmiany w programach treningowych dla mundurowych, żąda superwizji i zwiększenia nadzoru nad funkcjonariuszami. W całym ruchu chodzi jednak o szersze, międzynarodowe zmiany w 
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…