Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak przeciwdziałać rasizmowi?

Walczmy z rasizmem. Zróbmy to razem!

Rasizm to ideologia, zgodnie z którą pewne grupy społeczne są lepsze od innych i z tego tytułu mogą rościć sobie więcej praw. Na przestrzeni dziejów powstał szereg rasistowskich koncepcji, które stały się przyczyną cierpienia wielu milionów ludzi. Jak walczyć z rasizmem?

Tragiczne doświadczenia II wojny światowej dowiodły, jak błędne i krzywdzące jest przekonanie pewnych ludzi (w tym przypadku – nazistowskich Niemiec) o wyższości nad innymi. Koncepcje nazistowskie zostały ostatecznie skompromitowane jako pseudonaukowe. ONZ i wiele innych organizacji międzynarodowych przyjęło konwencje potępiające przejawy rasizmu. W wielu krajach – w tym w Polsce – podlegają one paragrafom prawa karnego. Wciąż jednak nie brak osób i ugrupowań, które starają się realizować rasistowskie idee. Czy można im się skutecznie przeciwstawić?

Co mogą zrobić państwa, by przeciwdziałać rasizmowi?

Rasizm oraz związane z nim nierówności społeczne i ekonomiczne w znacznej mierze utrwalane są przez brak odpowiednich regulacji prawnych. Nie wystarczy karać zachowań rasistowskich. Potrzebne są przepisy, które przedstawicielom mniejszości narodowych czy seksualnych gwarantowałyby takie same prawa i przywileje, jakie posiada większość obywateli danego kraju.
Większość postaw rasistowskich wynika z poczucia zagrożenia ze strony „obcych”. To z kolei jest wynikiem niewiedzy, braku zrozumienia innych przekonań czy obyczajów. Rasizmowi przeciwdziałać można więc poprzez edukację – nie tylko w szkołach, ale i w odpowiednio zbudowanych przekazach medialnych.

W jaki sposób my możemy walczyć z rasizmem?

Instytucjonalne działania, które mają chronić mniejszości przed rasizmem, nie wystarczą, jeśli nie zacznie mu się przeciwstawiać każdy z nas. Wszyscy bywamy świadkami agresji wobec osób innych niż większość. Biorąc je w takich sytuacjach w obronę, możemy skutecznie walczyć z rasizmem. Powinniśmy też dążyć do lepszego poznania i zrozumienia ludzi w swoim otoczeniu, którzy mają odmienne poglądy czy inny kolor skóry. Takie osoby często są samotne, trudno im odnaleźć się w znanym nam środowisku. Najlepsze, co możemy zrobić, to zaoferować im swoją przyjaźń i wsparcie.

Zobacz także:  Rodzaje i przejawy rasizmu
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…