Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak przeciwdziałać rasizmowi?

Walczmy z rasizmem. Zróbmy to razem!

Rasizm to ideologia, zgodnie z którą pewne grupy społeczne są lepsze od innych i z tego tytułu mogą rościć sobie więcej praw. Na przestrzeni dziejów powstał szereg rasistowskich koncepcji, które stały się przyczyną cierpienia wielu milionów ludzi. Jak walczyć z rasizmem?

Tragiczne doświadczenia II wojny światowej dowiodły, jak błędne i krzywdzące jest przekonanie pewnych ludzi (w tym przypadku – nazistowskich Niemiec) o wyższości nad innymi. Koncepcje nazistowskie zostały ostatecznie skompromitowane jako pseudonaukowe. ONZ i wiele innych organizacji międzynarodowych przyjęło konwencje potępiające przejawy rasizmu. W wielu krajach – w tym w Polsce – podlegają one paragrafom prawa karnego. Wciąż jednak nie brak osób i ugrupowań, które starają się realizować rasistowskie idee. Czy można im się skutecznie przeciwstawić?

Co mogą zrobić państwa, by przeciwdziałać rasizmowi?

Rasizm oraz związane z nim nierówności społeczne i ekonomiczne w znacznej mierze utrwalane są przez brak odpowiednich regulacji prawnych. Nie wystarczy karać zachowań rasistowskich. Potrzebne są przepisy, które przedstawicielom mniejszości narodowych czy seksualnych gwarantowałyby takie same prawa i przywileje, jakie posiada większość obywateli danego kraju.
Większość postaw rasistowskich wynika z poczucia zagrożenia ze strony „obcych”. To z kolei jest wynikiem niewiedzy, braku zrozumienia innych przekonań czy obyczajów. Rasizmowi przeciwdziałać można więc poprzez edukację – nie tylko w szkołach, ale i w odpowiednio zbudowanych przekazach medialnych.

W jaki sposób my możemy walczyć z rasizmem?

Instytucjonalne działania, które mają chronić mniejszości przed rasizmem, nie wystarczą, jeśli nie zacznie mu się przeciwstawiać każdy z nas. Wszyscy bywamy świadkami agresji wobec osób innych niż większość. Biorąc je w takich sytuacjach w obronę, możemy skutecznie walczyć z rasizmem. Powinniśmy też dążyć do lepszego poznania i zrozumienia ludzi w swoim otoczeniu, którzy mają odmienne poglądy czy inny kolor skóry. Takie osoby często są samotne, trudno im odnaleźć się w znanym nam środowisku. Najlepsze, co możemy zrobić, to zaoferować im swoją przyjaźń i wsparcie.

Zobacz także:  Rodzaje i przejawy rasizmu
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…