Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Rozwarstwienie społeczne, lęk, depresje, agresja – skutki rasizmu

Dyskryminacja powoduje ogromne spustoszenie. Nie dopuść do tego

Rasizm jest ideologią, w myśl której pewne grupy społeczne czują się lepsze od innych, roszczą sobie prawo do dominacji i szczególnych przywilejów. Tego rodzaju przekonania mają szereg negatywnych skutków, od krzywdy wyrządzonej jednostkom, po eksterminację całych nacji.

Choć rasizm jest zespołem bezpodstawnych, pseudonaukowych poglądów, wielokrotnie w historii zyskał rzesze zwolenników, przyczyniając się do takich zjawisk, jak niewolnictwo czy holocaust. Niestety, obecnie na świecie rasizm wciąż jest żywą ideologią, która godzi nie tylko w mniejszości rasowe, ale też etniczne, kulturowe, wyznaniowe czy seksualne.

Skutki rasizmu wczoraj i dziś

Grupy społeczne, przekonane o swojej wyższości, zabiegają o ochronę swoich dóbr i interesów kosztem innych ludzi. Na przykład z przeświadczenia, że rasa biała jest wartościowsza od innych, zrodziła się koncepcja, że jej mieszanie się z innymi grozi upadkiem cywilizacji i kultury. Skutkiem takiego założenia był nazizm i miliony ofiar II wojny światowej, a także segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych. Dziś zaś w wielu kręgach osoby heteroseksualne czują się lepsze od tych z kręgu LGBT. Panuje przekonanie, że ci drudzy stanowią zagrożenie dla tradycyjnych wartości, w tym typowego modelu rodziny. Dlatego lesbijki czy geje często są piętnowani, a ich związki w wielu krajach nie mają takich samych praw, jak małżeństwa.

Zagrożenia związane z rasizmem

Obecnie rasizm jest oficjalnie potępiony przez organizacje międzynarodowe. W Polsce jego przejawy są przestępstwami. W praktyce jednak wiele osób ma rasistowskie przekonania, które skutkują:

  • przejawami fizycznej agresji i przemocą psychiczną (w tym mową nienawiści),
  • dyskryminacją „obcych” na rynku pracy, ograniczaniem im dostępu do edukacji czy opieki zdrowotnej, co potęguje różnice w poziomie życia;
  • utrwalaniem nierówności ekonomicznych, które dla przedstawicieli mniejszości mogą oznaczać skrajne ubóstwo,
  • ogromnym poczuciem krzywdy, osamotnienia, depresją, a nawet samobójstwami osób, które piętnowane są tylko za to, że mają inny kolor skóry czy obcy akcent. Oprócz tego pojawia się również ich bunt i agresja, która jest skutkiem, a nie przyczyną dyskryminacji.

Zobacz także:  Jak przeciwdziałać rasizmowi? 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia