Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Nierówności społeczne – skąd się biorą i jakie mają skutki?

Nierówności społeczne nie dotyczą wyłącznie biednych krajów, takich jak Indie w których panuje hierarchia społeczna. Dzisiaj właściwie wszystkie, także te najbogatsze państwa mierzą się z problemem rosnących różnic między biednymi i bogatymi.

 Nierówności społeczne są największe w historii, pokazuje to m.in. współczynnik Giniego. 

Czy są nierówności społeczne?

Nierówności społeczne to podział dóbr materialnych (a więc dochodów, pieniędzy) oraz niematerialnych (dostęp do edukacji, ochrony zdrowia itp.). W społeczeństwie ocenia się różnicę między tym, co posiadają najbiedniejsi i tym, co posiadają najbogatsi. Im ta różnica jest większa, tym o większych nierównościach mówimy. Do oceny nierówności społecznej w socjologii i ekonomii wykorzystuje się współczynnik Giniego

Dzisiaj nierówności społeczne w Polsce, jak i na całym świecie są najwyższe w historii i wszystko wskazuje na to, że jeśli nic nie zrobimy, sytuacja będzie się tylko pogarszać. 

Skąd się biorą nierówności społeczne?

Przyczyn nierówności społecznych jest wiele.

  • Paradoksalnie dynamiczny wzrost gospodarczy i gospodarka globalna przyczyniają się do pogłębienia nierówności społecznych. Rynek jest drapieżny, przedsiębiorcy dążą do obniżania kosztów i zwiększania zysków, a ci, którzy nie potrafią się w tym odnaleźć, spadają w hierarchii. 
  • Niestety wielokrotnie w takich sytuacjach okazuje się, że zawodzi państwo, które nie gwarantuje odpowiedniej ochrony i pomocy w rozwoju. 
  • Nierówne szanse, które mogą wynikać z warunków środowiskowych – trudniejszego dostępu do edukacji i wiedzy, gorszych szans zawodowych, kryzysu lub bezrobocia w regionie – z czasem się tylko pogłębiają. 
  • Część różnic wynika także z normalnych zjawisk takich jak: różne predyspozycje, chęć/niechęć do nauki, mniejszy/większy nakład pracy własnej w dążeniu do poprawy sytuacji. 

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa – pomoc państwa a prawa wolnego rynku

Skutki nierówności społecznych

  • Wysokie nierówności społeczne spowalniają wzrost gospodarczy.
  • Pogłębiające się nierówności dynamizują konflikty polityczne, np. te o wsparcie socjalne.
  • Nierówność obniża produktywność, a przez to paradoksalnie sprzyja tendencji do podnoszenia podatków. 
  • Im większe nierówności, tym większa szansa, że będą się one tylko pogłębiać, osłabiając państwo zarówno od strony ekonomicznej, jak i społecznej (zwiększają przestępczość, obniżają jakość edukacji, poziom zdrowia publicznego).

Trzeba temu przeciwdziałać, nie tylko czekając na wsparcie państwa. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla innych, którzy są w gorszej sytuacji. W szkole możemy pomóc kolegom, którzy mają kłopot z nauką lub mają problemy rodzinne. Nawet wsparcie duchowe dodaje siły w kryzysie. Kupując w lokalnych sklepikach lub bazarach wspieramy rynek lokalny i małych przedsiębiorców. Pomagając osobom starszym lub samotnym dodajemy im otuchy i sił do walki z trudnościami.

Fot. Kat Jayne / Pexels

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…