Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Tarcza antykryzysowa – pomoc państwa a prawa wolnego rynku

Tarcza antykryzysowa ma utrzymać płynność finansową istniejących firm. Nie pomoze jednak firmom nierentownym 

Tarcza antykryzysowa to rządowa pomoc gospodarcza w czasie pandemii, która ma na celu wspomóc utrzymanie zatrudnienia i zapobiec masowym upadłościom firm. Sprawdź, na czym polega takie wsparcie i czy nie narusza ono praw wolnego rynku.

Ekonomia wolnego rynku polega między innymi na tym, że podaż i popyt na dobra kształtują się w naturalny sposób, bez jakiejkolwiek ingerencji państwa. W takim modelu przedsiębiorstwa produkują to, co jest konsumentom faktycznie potrzebne, i nikt nie wspiera nierentownych biznesów. Współcześnie kraje nie są jednak w stanie funkcjonować w sposób, który jest w pełni zgodny z zasadami wolnego rynku. Najlepiej pokazuje to przykład epidemii i jej wpływ na gospodarkę oraz płynność finansową firm.

Tarcza antykryzysowa – po co jest i dla kogo?

W reakcji na wybuch epidemii koronawirusa, aby nie dopuścić do jej dynamicznego rozwoju, polski rząd „zamknął” gospodarkę. W efekcie duża część przedsiębiorstw nie mogła sprzedawać swoich dóbr i usług, ale jednocześnie wciąż musiała ponosić rozmaite koszty związane ze swoim funkcjonowaniem.
Taka sytuacja to prosta droga do utraty płynności finansowej, a w konsekwencji do upadku wielu firm. To z kolei spowodowałoby masowe zwolnienia pracowników i pogłębianie się problemów gospodarczych. Dlatego rządy wielu krajów na świecie, w tym również Polski, wprowadziły wsparcie dla przedsiębiorców oraz pozostałych osób dotkniętych przez finansowe skutki pandemii.

Formy wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników

Nawet po „odmrożeniu” gospodarki, z obawy przed zakażeniem, konsumenci niechętnie podróżują, rzadziej korzystają z usług np. kosmetyczek, ograniczają wyjścia do kin i restauracji. Dlatego przez epidemię bardzo ucierpiały branże turystyczna, transportowa czy usługowa.
Dzięki działaniom państwa, takim jak przejściowe zwolnienie z ZUS-u czy odroczenie zapłaty podatków, możliwe jest jednak utrzymanie zatrudnienia i zachowanie ciągłości funkcjonowania firm. Osoby, które straciły pracę, otrzymały natomiast wsparcie w postaci zasiłku lub specjalnego dodatku solidarnościowego.

Zobacz także:  Dlaczego koronawirus pożera finanse państwa i czym to grozi?
 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…