Scan for FunTechnologie

Technologie VR i AR – czym się różnią, do czego można je wykorzystać?

Czy używaliście już okularów VR lub AR?

VR (wirtualna rzeczywistość, ang. Virtual Reality) i AR (rozszerzona rzeczywistość, ang. Augmented Reality) to techniki dostarczania człowiekowi bodźców zmysłowych, które wywołują wrażenia przebywania w innym niż prawdziwe otoczeniu.

VR to technologia, która umożliwia generowanie grafiki oraz innych bodźców oddziałujących na zmysły. Łączą się one w złudzenie pewnej rzeczywistości – całkowicie nieprawdziwej. Z kolei AR łączy obrazy wirtualne i prawdziwe w celu zasymulowania zmian w rzeczywistym środowisku.

Jak działają i czym się różnią VR i AR?

VR i AR działają dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik komputerowych i sprzętu, który umożliwia przekazywanie człowiekowi wrażeń zmysłowych. Nowoczesna technika pozwala na generowanie trójwymiarowych obrazów w goglach VR. Ich treść zmienia się odpowiednio do kierunku spojrzenia, ruchu głowy. Wykonywanie w obrębie tej fikcyjnej rzeczywistości (np. w grach VR) różnych czynności jest możliwe dzięki specjalnym rękawicom przenoszącym ruchy ręki do wytworzonego komputerowo świata, a także za pośrednictwem bieżni albo mechanicznych i optycznych czujników ruchu całego ciała. Główną różnicą między VR a AR jest to, że AR zawiera nie tylko obrazy sztucznie wytworzone (np. kosmiczne światy znane z gier), ale też elementy prawdziwe – np. widoki ulic miasta, wnętrz pomieszczeń czy pojazdów.

Do czego można wykorzystać VR i AR?

Virtual Reality to technologia znana głównie z gier VR albo z interaktywnych filmów VR. Zapewnia realistyczne wrażenia podczas zabawy i pozwala na sterowanie ruchem awatarów za pomocą własnego ciała, bez pośrednictwa myszy czy klawiatury. Tego rodzaju rozwiązania można spotkać w konsolach PlayStation (np. PS4) albo w grach uruchamianych na smartfonach wyposażonych w takie przystawki, jak choćby Samsung Gear. Aplikacje VR oprócz zabawy, są stosowane do interaktywnej nauki języków obcych czy nauki o kosmosie.
Aplikacje AR mają wiele zastosowań praktycznych – od symulatorów wspomagających szkolenie kierowców, operatorów urządzeń czy pilotów, aż do sprzętu, na którym lekarze uczą się technik operacji chirurgicznych. Dzięki urządzeniom AR można uatrakcyjnić zwiedzanie zabytków, organizować wirtualne pokazy sprzedawanych mieszkań albo zaprojektowanych, ale jeszcze niewybudowanych osiedli. Można też wstawiać wirtualne meble do projektów wnętrz i dzięki temu meblować mieszkania, magazyny czy sale wystawowe, sprawdzając, czy dane meble się zmieszczą i jak będą wyglądały we wnętrzu. AR może też pomagać w nawigacji – zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.
Zobacz także:  Okulary Google

Polecane artykuły
CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum…
CiekawostkiScan for FunWydarzenia

Blue Monday – kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday, czyli dosłownie Niebieski Poniedziałek uznawany jest za najgorszy dzień…
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…