BezpieczeństwoGospodarka i finanseScan for FunŚwiat wokół nasTechnologie

Nowoczesne formy płacenia – BLIK i inne aplikacje

Sprawdź jak to działa!

Dziś płatność telefonem można wykonać w sklepie, kinie, automacie biletowym, ale również kupując rzeczy przez internet. Służą do tego między innymi system płatności BLIK oraz aplikacje mobilne. Jak płacić telefonem za pomocą takich rozwiązań?

Aby móc płacić telefonem na różne dostępne sposoby, trzeba mieć konto bankowe i powiązaną z nim kartę płatniczą. Jeśli chcesz używać telefonu tak jak karty, musisz aktywować w aplikacji mobilnej banku płatności zbliżeniowe albo skorzystać z Google Pay, Apple Pay lub Android Pay. Zamiast tego możesz jednak korzystać z BLIKA, który jest jeszcze prostszy w obsłudze.

Płatność telefonem przez bankową aplikację mobilną

Większość banków udostępnia swoim klientom aplikację mobilną pozwalającą na płatności zbliżeniowe. Możesz z nich korzystać, jeśli posiadasz smartfon z funkcją zbliżeniową NFC. W przypadku aplikacji PeoPay, ale również innych, płatność telefonem jest bardzo prosta i intuicyjna. Po uruchomieniu aplikacji i włączeniu NFC zaznaczasz opcję „zbliż i zapłać”, a następnie zbliżasz telefon do terminala płatniczego i ewentualnie podajesz kod PIN do aplikacji.

Jak płacić telefonem w Google Pay i Apple Pay?

Telefonem możesz też płacić przez aplikacje niebankowe, takie jak Google Pay (smartfon z Androidem) lub Apple Pay (urządzenie Apple). Ich działanie jest podobne i wiąże się z wykorzystaniem danych z karty płatniczej. Jeśli masz smartfon Apple, dodajesz dane karty do aplikacji mobilnej Wallet. Chcąc zapłacić za towar lub usługę, musisz jedynie włączyć aplikację, przyłożyć telefon do czytnika i potwierdzić operację – nie wymaga to połączenia z internetem.

Jak płacić BLIKIEM?

Jeszcze prostsze jest płacenie telefonem z pomocą BLIKA. Ten ostatni to 6-cyfrowy kod, który jest generowany co 2 minuty w twojej bankowej aplikacji mobilnej. Musisz wpisać go w terminalu lub na stronie e-sklepu – klik i zapłacone! W ten sposób szybko potwierdzisz płatność telefonem, ale również wypłatę pieniędzy z bankomatu czy przelew internetowy.

Zobacz także:  Najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych. Czym się różnią?
Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum…
CiekawostkiScan for FunWydarzenia

Blue Monday – kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday, czyli dosłownie Niebieski Poniedziałek uznawany jest za najgorszy dzień…
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…