Karta kredytowa i karta debetowa to, obok gotówki, dwie najbardziej rozpowszechnione formy płatności. Aby wiedzieć, który sposób płacenia za produkty i usługi będzie dla ciebie najlepszy, musisz przyjrzeć się działaniu tych oraz innych kart płatniczych.
Karta debetowa, najbardziej popularny rodzaj karty płatniczej, jest powiązana z rachunkiem bankowym i służy do wydawania zgromadzonych na nim pieniędzy. W Polsce, według stanu na I kwartał 2020 roku, takich kart bankowych jest ponad 28 milionów – pięciokrotnie więcej niż drugich pod względem popularności kart kredytowych.
Karta debetowa a karta kredytowa
Kartę debetową możesz otrzymać po założeniu rachunku osobistego, bez konieczności spełniania specjalnych wymogów. Bank wyda ją bezpłatnie, nawet jeśli nie zarabiasz i nie zamierzasz aktywnie korzystać z konta. Tymczasem karta kredytowa jest przeznaczona dla osób pełnoletnich, które mają jakieś źródło dochodów i spełniają ustalone przez bank warunki. By móc ją otrzymać, trzeba przejść przez procedury i formalności podobne do tych, które towarzyszą staraniom o kredyt.
Druga ważna różnica polega na tym, że karta kredytowa służy do korzystania z pieniędzy banku – każde jej użycie powoduje powstanie długu, który trzeba później zwrócić. Może okazać się to całkiem opłacalne, gdyż w przeciwieństwie do innych kredytów, przez pierwsze 50-kilka dni zadłużenie na karcie nie generuje żadnych odsetek. Ważne jednak, by nie przekraczać tego terminu spłaty. W przeciwnym razie odsetki mogą być znaczne.
Inne rodzaje kart płatniczych
Kartą kredytową i debetową możesz płacić stacjonarnie, jak również przez internet – pozwala na to znajdujący się na nich kod CVV. Wiedz jednak, że w ofercie banków są też inne, mniej popularne rodzaje kart płatniczych, między innymi karty przedpłacone (inaczej prepaid) czy karty wirtualne. Te ostatnie nie mają fizycznej postaci i służą wyłącznie do płatności internetowych. Karty przedpłacone działają podobnie jak telefon na kartę – można z nich korzystać po wcześniejszym zasileniu. Jest to bezpieczniejsza forma niż korzystanie z karty kredytowej, bo w razie kradzieży karty, złodziej nie pobierze większej kwoty niż dostępna na karcie.
Zobacz także: Konto bankowe dla nastolatka – dlaczego warto je założyć?