Gospodarka i finanseRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Pomoc potrzebującym. Co lepsze – wsparcie finansowe czy zawodowe?

Czy lepiej dać rybę czy wędkę?

W Polsce bardzo dużym problemem staje się zjawisko bierności zawodowej. Coraz więcej osób z różnych przyczyn nie pracuje i pracy nie szuka.

Według analiz ekspertów grupa osób, które nie chcą lub nie mogą pracować w Polsce, będzie bardzo szybko rosnąć. Już w 2050 roku na jedną osobę pracującą przypadać może jedna osoba bierna zawodowo.

Aktywizować, a nie utrzymywać

W kwestii tego, czy lepiej rozdawać potrzebującym pieniądze, czy aktywizować ich zawodowo nie ma wątpliwości. Rozdawanie pieniędzy bez żadnego zaangażowania się osoby, która je otrzymuje, powoduje tylko zwiększenie jej komfortu w tej sytuacji. Nie ma ona żadnej motywacji do zmiany swojego stylu życia. Z kolei zaktywizowanie w postaci dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej można porównać do inwestycji. Takie dofinansowanie dla firmy powoduje, że w przyszłości osoba ją prowadząca może stać się samodzielna, przestanie być beneficjentem pomocy. Mało tego – jeśli biznes się rozwinie, może zatrudnić w przyszłości kolejne osoby, które mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Bardzo ważnym elementem wsparcia może być pomoc psychologiczna – wiele osób znajdujących się w sytuacji bezrobocia nie może znaleźć w sobie odpowiedniej mobilizacji. Spotkania z psychologiem mogą pomóc w odzyskaniu wiary w siebie.

Jakie są rodzaje pomocy finansowej w Polsce?

Oczywiście są takie sytuacje w życiu, w których w grę wchodzi tylko pomoc państwa, ponieważ w danym momencie aktywizacja jest niemożliwa. Tak jest na przykład w przypadku urodzenia dziecka, kiedy to mama przechodzi na urlop macierzyński. Urlop taki standardowo wynosi 20 tygodni, choć powrót do pracy może nastąpić już po 14 dniach, ale tylko, kiedy dzieckiem zajmuje się ojciec. Wtedy mamy do czynienia z urlopem tacierzyńskim. Poza tym każdemu młodemu tacie przysługuje dwutygodniowy urlop ojcowski do dwóch lat od narodzin dziecka. Bardzo ważne formy wsparcia to również zasiłek opiekuńczy dla osób, które nie mogą pracować ze względu na potrzebę zajęcia się dzieckiem czy świadczenie rehabilitacyjne, które pozwala na sfinansowanie rehabilitacji umożliwiającej powrót do pełnej sprawności.

Zobacz także:  Plusy i minusy 500 plus
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…