Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Staż lub wolontariat, czyli jak zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe

Chcesz zrobić coś dobrego dla innych lub zdobyć pierwsze doświadczenie cenione przez pracodawców? Idź na staż lub wolontariat!

Jak młodzi ludzie mogą nabyć doświadczenie, skoro nie mogą podjąć pracy zawodowej? Okazuje się, że mają taką możliwość. Jest nią staż lub wolontariat. A czym się od siebie różnią? Sprawdź!

Czym różni się staż od wolontariatu?

Staż i wolontariat – te dwie formy wykonywania pracy polecane są często młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy. Czym się one różnią?

  • Wolontariusz pracuje bez wynagrodzenia, stażysta otrzymuje stypendium.
  • Wolontariusz i stażysta wykonują pracę ochotniczo i dobrowolnie, z tym że praca w ramach stażu określona jest jego programem.
  • W ramach wolontariatu umowa podpisywana jest bezpośrednio przez wolontariusza z organizacją. W ramach stażu instytucja, w której odbywa się staż, podpisuje umowę z organizatorem stażu (urzędem pracy czy organizacją pozarządową).
  • Czas pracy wolontariusza nie jest ograniczony, czas trwania stażu zaś jest precyzyjnie określony.

Jakie są zalety stażu?

Staż to jedna z form zatrudnienia. W jego ramach stażysta wykonuje zadania bardzo zbliżone do pracy wykonywanej przez osoby zatrudnione na etacie. Ogólne przepisy określają ramy czasowe stażu. Trwa on od 3 do 6 miesięcy, a dla osób młodszych (przed 30. rokiem życia) staż taki trwać może nawet 12 miesięcy. Pewną istotną wadą stażu jest niewysokie wynagrodzenie, za które na pewno nie da się rozpocząć samodzielnego życia. Pamiętaj jednak, że doświadczenie nabyte w trakcie stażu jest ogromny atutem przy poszukiwaniu pracy na etat.

Dlaczego warto zaangażować się w wolontariat?

Wolontariuszem jest osoba, która wykonuje pracę na rzecz innych osób bez wynagrodzenia. Dlatego czynności wykonywane przez wolontariusza nazywa się „świadczeniami”, aby rozróżnienie od pracy zawodowej było wyraźnie podkreślone. Jakie są więc zalety wolontariatu dla osoby wykonującej takie czynności, skoro nie pobiera ona za to wynagrodzenia? Jest to na pewno duża satysfakcja w związku niesieniem pomocy innym. Są też bardziej wymierne korzyści. W ramach wolontariatu możesz zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli wolontariat realizujesz w innym obszarze niż zawód, który chcesz wykonywać w przyszłości, to uczysz się ogólnej kultury pracy, działania w grupie czy organizacji czasu pracy.

Zobacz także: Praca charytatywna – jak pomóc innym?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…