Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Wolontariat i praca charytatywna – jak pomóc innym?

Jeśli chcesz pomagać inny, to praca w organizacji charytatywnej będzie dla ciebie idealna. Ludzie, którzy pracują za darmo w takich organizacjach, nazywani są wolontariuszami. 

Wolontariat – bezinteresowna praca dla innych

Wolontariat to dobrowolna i darmowa praca na rzecz innych osób. Wolontariuszem zostać po ukończeniu 13. roku życia. Przed ukończeniem 18 lat na taką działalność musisz mieć zgodę rodziców. Zanim wybierzesz określoną organizację i rodzaj wolontariatu, dowiedz się, czy do wykonywania tych zadań nie trzeba mieć konkretnych kwalifikacji, wykształcenia lub bardzo dobrego stanu zdrowia. Na początek najlepiej ubiegać się o pracę mniej wymagającą, żebyś mógł ocenić, czy wolontariat to zajęcie dla ciebie. Konkretnych ofert możesz szukać bezpośrednio w organizacjach charytatywnych lub na specjalnych portalach z ofertami pracy dla wolontariuszy. 

Jak zorganizować koncert charytatywny?

Jeśli już wiesz, że działalność charytatywna jest czymś, co przynosi ci satysfakcję, możesz pomyśleć, jaką akcję charytatywną zorganizować. Bardzo popularne są koncerty, ponieważ oprócz zbierania pieniędzy oferują dobrą zabawę.

Od czego zacząć? Przede wszystkim zastanów się, gdzie możesz zorganizować taki koncert i porozmawiaj z osobami odpowiedzialnymi za dane miejsce. Jeśli okaże się, że popierają twój pomysł, możesz przejść do następnego kroku. Po zastanowieniu się, kto może przyjść na taki koncert, wybierz rodzaj muzyki, jaka będzie rozbrzmiewać na koncercie. Oczywiście samodzielnie będzie ci bardzo trudno wszystko zorganizować, więc musisz poszukać kolegów, którzy będą chcieli ci pomóc. Kolejne sprawy to napisanie scenariusza, wypromowanie koncertu i określenie, w jaki sposób będziesz zbierał fundusze – czy będą to bilety na koncert, czy dobrowolne datki w czasie jego trwania.

Zobacz także: Organizacje charytatywne w Polsce i na świecie – przykłady i działalność

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
×
HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Białoruś 2020. Jak świat może pomóc w rozwiązaniu konfliktu?