AktualnościKultura i sztuka

Co z koncertami i wydarzeniami kulturalnymi w czasie pandemii?

Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na koncerty i wydarzenia kulturalne. Spora część z nich została odwołana. Teatry i kina działają zaś, ale dla dużo mniejszej publiczności, a nawet czasowo są zamknięte.

Udział w różnego rodzaju imprezach kulturalnych w najbliższych miesiącach warto dobrze przemyśleć.

Jak działają kina i teatry podczas pandemii?

Zgodnie z wprowadzanymi w czasie pandemii rozporządzeniami, mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, działalności kin i teatrów jest ograniczona, a w czasie najwyższych zachorowań nawet zamknięta. W czasie ograniczeń, w strefie żółtej i czerwonej w seansie lub spektaklu może uczestniczyć tylko 25% procent publiczności, między widzami muszą być utrzymane odpowiednie odległości. Oczywiście wszyscy uczestnicy wydarzenia muszą być cały czas w maskach.

Co z koncertami?

Koronawirus właściwie sparaliżował branżę koncertową. Co prawda według regulacji prawnych koncerty, podobnie jak projekcie filmów oraz inne imprezy kulturalne, w czasie ograniczeń mogą odbywać się przy 25% publiczności, w praktyce jednak większość eventów została odwołana. Dlaczego? Obecnie nie przyjeżdżają do Polski muzycy z zagranicy, a organizacja takiego koncertu jest opłacalna tylko przy określonej liczbie widzów, inaczej bilety dla 25% widzów musiałby być 2, a nawet 3 razy droższe. Ponadto koncerty nie sprzyjają utrzymaniu dystansu społecznego, zachęcają do wspólnej zabawy, której obecnie powinniśmy wszyscy unikać.

Odwołany koncert – co z biletami?

Bilety na ważne imprezy kulturalne i duże koncerty często sprzedaje się wiele miesięcy, czasem nawet rok przed wydarzeniem. Kupiłeś bilet, a koncert został odwołany? Skontaktuj się z organizatorem:

  • większość organizatorów zwraca pieniądze z biletów, 
  • część proponuje vouchery do wykorzystania w innym terminie,
  • niektórzy proponują w zamian bilet na analogiczny koncert planowany na przyszły rok.

Jak pomóc artystom by przetrwali trudny czas?

Polski rząd obiecał wsparcie dla artystów w czasie drugiej fali pandemii. Dla większości sytuacja jest jednak dramatycznie trudna. Aby wesprzeć aktorów, muzyków i osoby związane ze światem kultury, możemy kupować wejściówki i bilety na wydarzenia pokazywane online.

Zobacz także: Open’er 2020 odwołany. Co zrobić z zakupionymi biletami?

Fot. Pixabay