Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Chcesz wymagać od innych? Zacznij od siebie!

Człowiek ma naturalną tendencję do porównywania się z innymi. Chętnie także ich ocenia, krytykuje, poucza. Zdarza się nam często oczekiwać więcej od innych niż od siebie. Czy tak powinno być?

Zanim zaczniesz kogoś pouczać, zastanów się nad własnym postępowaniem. Aby oceniać innych, sam musisz świecić przykładem.

Rada, krytyka, ocena – dlaczego stajemy się cenzorami innych?

Tendencja do krytycznej oceny otaczającej nas rzeczywistości nie jest niczym złym. Problem pojawia się w momencie, kiedy krytykujemy innych, a sami w danym temacie nie jesteśmy ideałami. Niestety zdarza się to obecnie bardzo często. Czy zauważasz sytuacje, gdy:

  • politycy wzajemnie się oskarżają o „nicnierobienie”, nieuzasadnione wydatki, niegospodarność, niewłaściwe decyzje, a później sami popełniają podobne błędy?
  • Autorytety moralne nawołują do przestrzegania zasad, ale w stosunku do samych siebie nie są już tak wymagający?
  • Przełożeni wymagają od podwładnych, ale sami nie dają dobrego przykładu?
  • Niektórzy łatwo krytykują innych i ich oceniają, ale sami nie robią nic, by pomóc tym, których krytykują?

Czy takie osoby wzbudzają zaufanie i są faktycznymi autorytetami? Co czujesz obserwując ich zachowanie? Czy zauważasz, że najchętniej krytykują ci, którzy lubią dużo mówić, a nie działać? Jeśli czujesz niesmak pamiętaj, że najłatwiej ocenia się ludzi „siedząc w fotelu”. Ci, którzy doświadczyli różnych trudnych sytuacji, sami musieli przez nie przejść i poradzić sobie z nimi, zwykle są powściągliwi w ocenach. To oni są faktycznymi autorytetami.

Najpierw wymagaj od siebie

Wiele rzeczy wokół ciebie może ci się nie podobać. Zanim jednak zechcesz zmieniać innych, zacznij od siebie. Zanim zaczniesz krytykować innych, postaw się w ich sytuacji i zastanów, jak byś się wówczas zachował lub zachowała. Jeśli zawiesisz sobie poprzeczkę wysoko – postanowisz nie przeklinać, opiekować się słabszymi, uczyć się regularnie, pracować nad swoimi słabościami – poczujesz ile to wymaga wysiłku i poznasz tego wartość. Osiągając mistrzostwo, staniesz się przykładem dla innych. Twoje zachowanie i osiągniecia będą działały na twoich kolegów znacznie silniej niż twoje słowa. 

Zobacz także: Kto to jest przyjaciel? Cechy prawdziwego przyjaciela

Fot. Pexels

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…