Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Chcesz być nowoczesną kobietą? Poznaj życiowe role współczesnych kobiet

Cały świat przed tobą!

Zakres funkcji współczesnych kobiet jest zdecydowanie szerszy niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawicielki płci pięknej są aktywne w sferach uznawanych jeszcze do niedawna za męską domenę.

Przez wieki w kulturze Zachodu kobiety miały być przede wszystkim dobrymi żonami, matkami i paniami domu. Nie tylko nie oczekiwano od nich, by odgrywały inne role, ale też odbierano im prawo do rozwijania się w innych obszarach. W ubiegłym wieku dyskryminowane w patriarchalnych społeczeństwach kobiety wywalczyły sobie równouprawnienie z mężczyznami.

 

Życiowe role współczesnych kobiet

 

Kobiety mogą dziś odgrywać dowolnie wybrane przez siebie role. Z sondażu przeprowadzonego wśród Polaków w 2017 r. przez IPSOS wynika, że przeciętna Polka postrzegana jest jako osoba:

  • niezależna,
  • wykształcona,
  • rozwijająca swoje pasje i zawodową karierę,
  • dbająca o zdrowie i urodę,
  • pragnąca rodziny (choć deklaruje to nieco mniej kobiet niż wcześniej).

Ankietowane osoby podkreślały także, że panie są zapracowane, a wręcz zabiegane. Świadczy to o ogromnej liczbie zadań, z jakimi na co dzień się mierzą. Bo choć marzenie o założeniu rodziny nie jest tak silnym priorytetem, w praktyce większość z nich zajmuje się domem i dziećmi, często bez wsparcia ze strony mężczyzn.

 

Jaka powinna być współczesna kobieta?

 

Stereotyp „słabej płci” odchodzi w niepamięć, co nie oznacza, że kobiety stały się siłaczkami, zdolnymi podołać zarówno tradycyjnym rolom, jak i tym nowym. Doba jest zbyt krótka, by zrealizować przełomowy projekt w pracy, ugotować wyśmienity obiad, odrobić z dzieckiem lekcje, pójść na kurs języka, na fitness, do kosmetyczki i na romantyczną kolację, a do tego udzielać się społecznie. Wybierz, które obszary są dla ciebie ważne na danym etapie życia (dają ci szczęście, satysfakcję i rozwój) i na nich się skup. Rozplanuj je w czasie, by wybrać ten najlepszy na ich realizację. Intensywna nauka łatwiej przychodzi w młodości, ale zbyt późne założenie rodziny bywa ryzykowne.

 

Naucz się dzielić domowe obowiązki

 

Pełnienie rozmaitych funkcji daje dużą satysfakcję, ale jest możliwe dopiero wówczas, gdy dzielimy się swoimi obowiązkami z innymi ludźmi. Dzielenie obowiązków to bardzo ważna umiejętność. Bierz czynny udział w domowych zajęciach tak, by każdy domownik miał równe szanse na rozwój, pracę, odpoczynek i pasje. Im wcześniej to opanujesz, tym łatwiejsza będzie twoja przyszłość.
 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
HistoriaRelacje społeczne

Co to jest fake news? Po co są tworzone fake newsy?

Fake newsy znane i stosowane były od zamierzchłych czasów. To nieprawdziwe…