AktualnościHistoria

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego a faktyczna ochrona życia i prawa kobiet

Co konkretnie orzekł Trybunał Konstytucyjny? Uznał, iż aborcja eugeniczna, czyli dopuszczalna w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby jest niezgodna z Konstytucją. W ten sposób zerwany został obowiązujący w Polsce od 27 lat tzw. kompromis aborcyjny.

Aborcja w Polsce co do zasady jest zabroniona, ale były wyjątki. Jednym z nich była diagnoza ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Jeśli orzeczenie Trybunału wpłynie na zmianę prawa, oznacza to, że w Polsce aborcja eugeniczna zostanie całkowicie zabroniona.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego traktuje kobiety przedmiotowo 

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w całym kraju rozpoczęły się protesty. Na ulice miast wychodzą Polacy oburzeni tą decyzją. Protestują politycy opozycji, ale też gwiazdy ekranu, estrady i sportu. Protestują nie tylko kobiety, ale też wspierający je mężczyźni. Dlaczego demonstracje są tak burzliwe? Protestujący zarzucają władzy wyłączne kierowanie się bezduszną literą prawa i uprzedmiotowienie kobiet, w imię nienarodzonych dzieci (choć sytuacja dzieci wcale się nie poprawi). Dlatego protestujące kobiety wołają, że nie chcą być traktowane jako inkubatory i domagają się prawa wyboru. Protestujący są wściekli na wyrachowanie rządzących. Trzeba podkreślić, że deklarowana przez prawo ochrona życia nieodwracalnie uszkodzonego płodu w praktyce kończy się w momencie jego narodzin. Rządzący nie interesują się tym, czy rodzice będą w stanie zająć się takim dzieckiem i w jakich warunkach będzie ono żyło. Pamiętajmy też, że najczęściej dzieckiem niepełnosprawnym musi zajmować się matka, bowiem ojciec zwykle pracuje na utrzymanie rodziny. Niestety dodatkowo w dużej liczbie przypadków ojcowie odchodzą od swoich rodzin nie będąc w stanie udźwignąć tego obowiązku. 

Heroizm matek wychowujących niepełnosprawne dzieci 

Kobiety, które decydują się na urodzenie dziecka z dużą niepełnosprawnością podejmują prawdziwie heroiczną walkę, która będzie trwała do końca życia ich lub dziecka. Będę to robić przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Będą musiały poświęcić wszystkie swoje siły, ponieważ opieka nad osobą niepełnosprawną wymaga wielkiej siły fizycznej i psychicznej. Zrezygnują też z własnego życia prywatnego i zawodowego. W takiej sytuacji państwo, które nie chce dać kobietom wyboru, powinno zapewnić im życie w godnych warunkach. Niestety jest zupełnie inaczej. Matki wychowujące niepełnosprawne dzieci otrzymują bardzo niewielkie środki finansowe w ramach renty i dodatku rehabilitacyjnego (a koszty leczenia i utrzymania bywają ogromne). Zwykle nie mają możliwości wykonywania pracy zawodowej, nie otrzymają też emerytury za czas opieki. Jeśli zdarzy się, że dziecko umrze przed matką, z dnia na dzień traci ona wszystkie środki do życia. 

Znamienne słowa ludzi kościoła 

Warto zwrócić szczególną uwagę na znamienne głosy przedstawicieli kościoła, który od zawsze walczy o zakaz aborcji. Siostra Małgorzata Chmielewska tak odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego: „Do heroizmu nie można zmuszać. Walkę o życie trzeba zacząć od wsparcia tych, którzy ciężar takiego trudnego życia mają nieść.” W podobnym tonie wypowiedział się o. Ludwik Wiśniewki OP: „Wprowadzenie całkowitego zakazu nie jest lekarstwem ratującym życie każdego nienarodzonego. Decyzja na urodzenie kalekiego dziecka jest aktem heroicznym i musi być osobista. Tej osobistej decyzji nie można zastąpić decyzją prawodawcy!”. Wiara chrześcijańska opiera się na dekalogu i wolnej woli danej ludziom przez Boga.

Zobacz także: Trzy generacje praw człowieka. Czym się różnią?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

Media publiczne – jaką mają funkcję i misję? Czy ją realizują?

Media publiczne w dużej mierze powinny być mediami obywatelskimi, które pracują…
AktualnościRelacje społeczne

Jak przygotować się do powrotu do szkoły?

Po pandemii koronawirusa świat nie będzie już taki sam. Zmieni się…
AktualnościEkologia

Podwyżka za śmieci – z czym jest związana?

Podwyżki za śmieci co roku budzą wiele kontrowersji. W Polsce opłata…