AktualnościHistoria

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego a faktyczna ochrona życia i prawa kobiet

Co konkretnie orzekł Trybunał Konstytucyjny? Uznał, iż aborcja eugeniczna, czyli dopuszczalna w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby jest niezgodna z Konstytucją. W ten sposób zerwany został obowiązujący w Polsce od 27 lat tzw. kompromis aborcyjny.

Aborcja w Polsce co do zasady jest zabroniona, ale były wyjątki. Jednym z nich była diagnoza ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Jeśli orzeczenie Trybunału wpłynie na zmianę prawa, oznacza to, że w Polsce aborcja eugeniczna zostanie całkowicie zabroniona.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego traktuje kobiety przedmiotowo 

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w całym kraju rozpoczęły się protesty. Na ulice miast wychodzą Polacy oburzeni tą decyzją. Protestują politycy opozycji, ale też gwiazdy ekranu, estrady i sportu. Protestują nie tylko kobiety, ale też wspierający je mężczyźni. Dlaczego demonstracje są tak burzliwe? Protestujący zarzucają władzy wyłączne kierowanie się bezduszną literą prawa i uprzedmiotowienie kobiet, w imię nienarodzonych dzieci (choć sytuacja dzieci wcale się nie poprawi). Dlatego protestujące kobiety wołają, że nie chcą być traktowane jako inkubatory i domagają się prawa wyboru. Protestujący są wściekli na wyrachowanie rządzących. Trzeba podkreślić, że deklarowana przez prawo ochrona życia nieodwracalnie uszkodzonego płodu w praktyce kończy się w momencie jego narodzin. Rządzący nie interesują się tym, czy rodzice będą w stanie zająć się takim dzieckiem i w jakich warunkach będzie ono żyło. Pamiętajmy też, że najczęściej dzieckiem niepełnosprawnym musi zajmować się matka, bowiem ojciec zwykle pracuje na utrzymanie rodziny. Niestety dodatkowo w dużej liczbie przypadków ojcowie odchodzą od swoich rodzin nie będąc w stanie udźwignąć tego obowiązku. 

Heroizm matek wychowujących niepełnosprawne dzieci 

Kobiety, które decydują się na urodzenie dziecka z dużą niepełnosprawnością podejmują prawdziwie heroiczną walkę, która będzie trwała do końca życia ich lub dziecka. Będę to robić przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Będą musiały poświęcić wszystkie swoje siły, ponieważ opieka nad osobą niepełnosprawną wymaga wielkiej siły fizycznej i psychicznej. Zrezygnują też z własnego życia prywatnego i zawodowego. W takiej sytuacji państwo, które nie chce dać kobietom wyboru, powinno zapewnić im życie w godnych warunkach. Niestety jest zupełnie inaczej. Matki wychowujące niepełnosprawne dzieci otrzymują bardzo niewielkie środki finansowe w ramach renty i dodatku rehabilitacyjnego (a koszty leczenia i utrzymania bywają ogromne). Zwykle nie mają możliwości wykonywania pracy zawodowej, nie otrzymają też emerytury za czas opieki. Jeśli zdarzy się, że dziecko umrze przed matką, z dnia na dzień traci ona wszystkie środki do życia. 

Znamienne słowa ludzi kościoła 

Warto zwrócić szczególną uwagę na znamienne głosy przedstawicieli kościoła, który od zawsze walczy o zakaz aborcji. Siostra Małgorzata Chmielewska tak odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego: „Do heroizmu nie można zmuszać. Walkę o życie trzeba zacząć od wsparcia tych, którzy ciężar takiego trudnego życia mają nieść.” W podobnym tonie wypowiedział się o. Ludwik Wiśniewki OP: „Wprowadzenie całkowitego zakazu nie jest lekarstwem ratującym życie każdego nienarodzonego. Decyzja na urodzenie kalekiego dziecka jest aktem heroicznym i musi być osobista. Tej osobistej decyzji nie można zastąpić decyzją prawodawcy!”. Wiara chrześcijańska opiera się na dekalogu i wolnej woli danej ludziom przez Boga.

Zobacz także: Trzy generacje praw człowieka. Czym się różnią?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Historia

Co to jest sukcesja tronu? Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linia sukcesyjna do tronu brytyjskiego oparta jest na niezwykle starych przepisach…
Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii…