Scan for FunSport

Co to jest Wielki Szlem w tenisie?

Wielki Szlem to wygrana w czterech największych i zarazem najważniejszych turniejach tenisowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open.

Wygrana Igi Świątek w Roland Garros 2020 sprawiła, że zainteresowanie tenisem w Polsce znacznie wzrosło. Wiele osób chce wiedzieć o tej dyscyplinie jak najwięcej, aby zrozumieć, jak duży sukces odniosła Świątek. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to na pewno musisz dowiedzieć się, czym jest Wielki Szlem w tenisie!

Wielkie Szlemy i ich rodzaje

Skoro już wiesz, czym jest Wielki Szlem, czas, abyś poznał więcej szczegółów, ponieważ Wielki Szlem dzieli się na kilka rodzajów. Można tu wymienić:

  • Klasyczny/Kalendarzowy Wielki Szlem – występuje, kiedy tenisista lub tenisistka wygra wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe w jednym roku;
  • Niekalendarzowy Wielki Szlem – występuje, kiedy tenisista lub tenisistka wygra wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe na przełomie dwóch sezonów (np. najpierw wygra US Open 2020, a później Australian Open 2021, Roland Garros 2021 i Wimbledon 2021);
  • Karierowy Wielki Szlem – występuje, kiedy tenisista lub tenisistka wygra wszystkie cztery wielkoszlemowe turnieje w karierze;
  • Złoty Wielki Szlem – występuje, kiedy tenisista lub tenisistka wygra cztery turnieje wielkoszlemowe i zdobędzie złoty medal olimpijski w jednym sezonie;
  • Karierowy Złoty Wielki Szlem – występuje, kiedy tenisista lub tenisistka wygra w całej karierze wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe i do tego zdobędzie złoty medal olimpijski.

Czy wiesz, że…
Oprócz Wielkiego Szlema istnieje też Mały Szlem. Tak określa się sytuację, kiedy zawodnik lub zawodniczka wygra trzy z czterech turniejów wielkoszlemowych w jednym sezonie.

Dlaczego turnieje wielkoszlemowe są takie ważne?

Jak już wspomnieliśmy, turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi turniejami tenisowymi na świecie. Jest tak, ponieważ Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open zaliczają się do najstarszych imprez tenisowych, z wielką historią. To właśnie w tych turniejach do rywalizacji przystępuje najwięcej (po 128) zawodników i zawodniczek. Uczestnik, który wygrywa turniej, musi zwyciężyć aż siedem spotkań, a to na najwyższym poziomie stanowi duży wysiłek. Poza tym każdy turniej Wielkiego Szlema ma pulę nagród wyższą niż w innych, mniejszych imprezach.

Zobacz także: Turnieje wielkoszlemowe – kiedy i gdzie są rozgrywane?

Rys. Adobe Stock