Scan for FunSport

Poznaj wszystkie turnieje wielkoszlemowe – od Australian Open po US Open!

Turnieje tenisowe Wielkiego Szlema są najważniejszymi i najbardziej prestiżowymi imprezami tenisowymi w sezonie. W ramach Wielkiego Szlema każdego roku rozgrywa się cztery turnieje: Australian Open, French Open (znany również jako Roland Garros), Wimbledon oraz US Open. Turnieje wielkoszlemowe mają wiele podobieństw, ale też bardzo dużo je różni. Dowiedz się wszystkiego, co powinien o nich wiedzieć każdy kibic tenisa!

Wszystkie cztery turnieje z cyklu Wielkiego Szlema są podzielone na rywalizację mężczyzn w grze pojedynczej, kobiet w grze pojedynczej, mężczyzn w grze podwójnej, kobiet w grze podwójnej (tzw. debel) oraz miksta, czyli par mieszanych. Poza tym rozgrywane są też inne kategorie, jak chociażby w tenisie na wózkach czy w młodszych kategoriach wiekowych.

Turnieje tenisowe Wielkiego Szlema – na początek Australian Open

W każdym sezonie turnieje wielkoszlemowe są rozgrywane w niezmiennej kolejności. Na początku roku, zazwyczaj w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego startuje Australian Open, czyli międzynarodowe mistrzostwa Australii. Korty w Melbourne, gdzie rozgrywany jest turniej, mają twardą nawierzchnię, jest to tzw. hard court. Pierwsza edycja miała miejsce w 1905 roku. Od tego momentu do 1987 roku tenisiści rywalizowali na kortach trawiastych, dopiero od 1988 roku nawierzchnia została zmieniona.

Roland Garros, czyli francuski turniej na mączce

Drugim w kolejności turniejem wielkoszlemowym w tenisowym kalendarzu jest Roland Garros, czyli French Open. To jedyna impreza tej rangi, która jest rozgrywana na kortach z nawierzchnią ceglaną (tzw. mączka ceglana). Międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie startują zawsze w drugiej połowie maja. Pierwsza edycja paryskiej imprezy miała miejsce w 1891 roku.

Czy wiesz, że…
Jedyną polską tenisistką, która wygrała turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej, jest Iga Świątek? Polka triumfowała w Roland Garros 2020.

Wimbledon – najstarszy turniej tenisowy na świecie

Wimbledon jest prawdopodobnie najbardziej znanym turniejem tenisowym na świecie. Pierwszy raz tenisiści walczyli o triumf w mistrzostwach Anglii w 1877 roku. Początkowo był to turniej tylko dla mężczyzn, dopiero w 1884 roku zorganizowano też rywalizację kobiet. Impreza na kortach trawiastych All England Tennis and Croquet Club w Londynie zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca albo na początku lipca.

US Open – turniej w Nowym Jorku

W każdym roku cykl turniejów wielkoszlemowych zamyka US Open, czyli międzynarodowe mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w tenisie. Pierwsza impreza w ramach US Open została rozegrana w 1881 roku. Dokładnie od 1978 roku turnieje US Open są rozgrywane w Nowym Jorku na kortach twardych USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows – Corona Park. Warto wiedzieć, że w tym kompleksie znajduje się Arthur Ashe Stadium – największy na świecie typowo tenisowy obiekt. Trybuny mogą pomieścić ponad 22 tysiące kibiców. US Open startuje zazwyczaj pod koniec sierpnia albo na początku września.

Zobacz także: Iga Świątek 19-latka, która podbiła świat tenisa

Fot. Pixabay / Pexels

 

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

1 kwietnia - prima aprilis. Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania?

Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania innych?
×
Sport

Tenis ziemny. Na czym polega? Zasady gry