AktualnościŚwiat wokół nas

Pandemia a nauka w szkołach. Co oznacza system zdalny, a co hybrydowy?

W czasie rosnącej fali zachorowań na COVID-19 szybko i często zmieniają się wytyczne i obostrzenia. Czasem można się w nich pogubić. Sprawdź jak funkcjonują szkoły i na czym polegają różnice w nauce zdalnej, hybrydowej i stacjonarnej. 

Od czasu, gdy cała Polska znalazła się w czerwonej strefie (od 24.10.2020), większość uczniów i studentów uczy się w systemie zdalnym. Młodsi (klasy I-III podstawówek) uczą się stacjonarnie lub w razie potrzeby w systemie hybrydowym. Jak to wygląda w praktyce? Od czego zależy, kto jak się uczy? Sprawdź informacje o najnowszych zarządzeniach.

Nauka zdalna a hybrydowa

Zasady systemu hybrydowego początkowo wprowadzone zostały w liceach i uczelniach w strefie żółtej. Z kolei system zdalny obowiązuje w szkołach w strefie czerwonej, również w starszych klasach podstawówki. Od zasady tej są jednak wyjątki. Nauka stacjonarna może się nadal odbywać w:

  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i ośrodkach socjoterapii,
  • szkołach specjalnych.

Systemy zdalny i hybrydowy mogą także być wykorzystywane w młodszych klasach szkół podstawowych, jeśli zajdzie taka konieczność. Do wprowadzenia takich rozwiązań może zmusić pojawienie się zakażenia koronawirusem wśród większej liczby uczniów lub nauczycieli. W zależności od sytuacji w takim przypadku na system hybrydowy lub zdalny mogą przejść wybrane klasy lub cała szkoła. Decyzję taką podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z sanepidem.

Co oznacza system hybrydowy?

System hybrydowy, inaczej określany trybem mieszanym, to połączenie nauki stacjonarnej i zdalnej. Na czym on polega? W systemie hybrydowym co najmniej połowa uczniów uczy się w szkole, druga część zaś w tym samym czasie ma naukę zdalną. Jak to wygląda w praktyce?

  • Najczęściej dyrektorzy dzielą klasy na dwie grupy, z których jedna uczy się stacjonarnie, druga zdalnie.
  • Zdarza się, że podział może obejmować także całą klasę (szczególnie jeśli jest ona mała).
  • Niezależnie od tego, czy uczniowie są podzieleni na klasy, czy mniejsze grupy, najczęściej po dwóch tygodniach następuje zmiana: ci, którzy uczyli się w szkole, będą mieć lekcje zdalne i na odwrót, chyba że nie pozwala na to ich stan zdrowia.

Nauka zdalna co to znaczy, na czym polega, gdzie obowiązuje?

Wprowadzenie systemu zdalnego w strefie czerwonej oznacza, że uczniowie i studenci uczą się niemal wyłącznie przez Internet. Rozwiązanie to wszyscy znają z czasu pierwszej fali pandemii. Obecnie działa ono podobnie, z tym że nauczyciele i profesorowie na uczelniach są do niego znacznie lepiej przygotowani.

Zobacz także: Jak siedzieć przy biurku by dbać o kręgosłup? Jak ustawić komputer?

Fot.: Muscat Coach / Pixabay

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…