AktualnościŚwiat wokół nas

Pandemia a nauka w szkołach. Co oznacza system zdalny, a co hybrydowy?

W czasie rosnącej fali zachorowań na COVID-19 szybko i często zmieniają się wytyczne i obostrzenia. Czasem można się w nich pogubić. Sprawdź jak funkcjonują szkoły i na czym polegają różnice w nauce zdalnej, hybrydowej i stacjonarnej. 

Od czasu, gdy cała Polska znalazła się w czerwonej strefie (od 24.10.2020), większość uczniów i studentów uczy się w systemie zdalnym. Młodsi (klasy I-III podstawówek) uczą się stacjonarnie lub w razie potrzeby w systemie hybrydowym. Jak to wygląda w praktyce? Od czego zależy, kto jak się uczy? Sprawdź informacje o najnowszych zarządzeniach.

Nauka zdalna a hybrydowa

Zasady systemu hybrydowego początkowo wprowadzone zostały w liceach i uczelniach w strefie żółtej. Z kolei system zdalny obowiązuje w szkołach w strefie czerwonej, również w starszych klasach podstawówki. Od zasady tej są jednak wyjątki. Nauka stacjonarna może się nadal odbywać w:

  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i ośrodkach socjoterapii,
  • szkołach specjalnych.

Systemy zdalny i hybrydowy mogą także być wykorzystywane w młodszych klasach szkół podstawowych, jeśli zajdzie taka konieczność. Do wprowadzenia takich rozwiązań może zmusić pojawienie się zakażenia koronawirusem wśród większej liczby uczniów lub nauczycieli. W zależności od sytuacji w takim przypadku na system hybrydowy lub zdalny mogą przejść wybrane klasy lub cała szkoła. Decyzję taką podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z sanepidem.

Co oznacza system hybrydowy?

System hybrydowy, inaczej określany trybem mieszanym, to połączenie nauki stacjonarnej i zdalnej. Na czym on polega? W systemie hybrydowym co najmniej połowa uczniów uczy się w szkole, druga część zaś w tym samym czasie ma naukę zdalną. Jak to wygląda w praktyce?

  • Najczęściej dyrektorzy dzielą klasy na dwie grupy, z których jedna uczy się stacjonarnie, druga zdalnie.
  • Zdarza się, że podział może obejmować także całą klasę (szczególnie jeśli jest ona mała).
  • Niezależnie od tego, czy uczniowie są podzieleni na klasy, czy mniejsze grupy, najczęściej po dwóch tygodniach następuje zmiana: ci, którzy uczyli się w szkole, będą mieć lekcje zdalne i na odwrót, chyba że nie pozwala na to ich stan zdrowia.

Nauka zdalna co to znaczy, na czym polega, gdzie obowiązuje?

Wprowadzenie systemu zdalnego w strefie czerwonej oznacza, że uczniowie i studenci uczą się niemal wyłącznie przez Internet. Rozwiązanie to wszyscy znają z czasu pierwszej fali pandemii. Obecnie działa ono podobnie, z tym że nauczyciele i profesorowie na uczelniach są do niego znacznie lepiej przygotowani.

Zobacz także: Jak siedzieć przy biurku by dbać o kręgosłup? Jak ustawić komputer?

Fot.: Muscat Coach / Pixabay

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…