BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Koronawirus. Plusy i minusy nauki zdalnej

Nauka przez internet. Jak sobie radzicie?

Nauka zdalna, którą na szkołach i uniwersytetach wymusiła pandemia COVID-19, dla wielu uczniów, jak i nauczycieli okazała się zupełną nowością. Dzisiaj właściwie wszyscy już sobie z nią radzą, lepiej lub gorzej. Nauka zdalna różni się bowiem od tego, co znamy ze szkoły.

Nauka zdalna ma bardzo wiele plusów, do których należy przede wszystkim oszczędność czasu poświęcanego na dojazdy i powroty ze szkoły. Nie można jednak zapominać, że ogranicza w pewnym stopniu swobodny dialog i odbiera możliwość bezpośredniego kontaktu.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na poszerzeniu swojej wiedzy i które są zdeterminowane, aby osiągnąć założone cele. Nauka na odległość w bardzo dużej mierze wymaga bowiem dobrego zorganizowania i odpowiedzialności. Jeśli jednak podejmiesz to wyzwanie, to dzięki nauce zdalnej możesz korzystać z pomocy osób nawet z drugiego końca świata. Możesz także przyswajać naukę w bardzo różnej formie – wykładu, dyskusji czy ciekawych ćwiczeń online. Nauczyciele, którzy dobrze sobie radzą w sieci, nieraz mogą zaskoczyć oryginalnymi formami testów, zagadek czy prezentacji.

Nauka na odległość i jej minusy

Nauka zdalna ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim musisz dysponować stabilnym łączem internetowym, zwłaszcza jeśli nauka wymaga korzystania z połączeń wideo i wiąże się z dużym przesyłem danych. Szybki internet więc to podstawa. Poza tym trzeba mieć oczywiście komputer, najlepiej własny, którym nie musisz dzielić się z innymi domownikami. Wymagania techniczne to jednak nie wszystko. Brak możliwości bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielem czy poczucie samotnej walki, którą z trudnym do przyswojenia materiałem toczysz w czterech ścianach, to największe minusy nauki zdalnej. Żadna forma zdalna nie jest w stanie zastąpić żywiołowej dyskusji, którą toczyć można na tradycyjnych zajęciach. Zawsze można wtedy dopytać, upewnić się, sprawdzić, jak zadanie rozwiązuje kolega. Warto jednak pamiętać, że taka forma nauki również jest cenna, szczególnie jeśli tak jak dziś, to jedyny sposób na kontakt z nauczycielem i innymi uczniami.

Zobacz także:  Co oznacza dystans społeczny? Czy to właściwe określenie w czasie pandemii?

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…