Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Czy czeka nas kolejny rok nauki zdalnej? Kto na niej zyskuje?

Dla wielu osób jest sporą szansą

Nauka zdalna była niemałym wyzwaniem dla wszystkich – nauczycieli, rodziców i przede wszystkim samych uczniów. Okazało się jednak, że pewne grupy poradziły sobie w tej sytuacji lepiej, czerpiąc dodatkowe korzyści z nauczania na odległość.

Nauka zdalna okazała się mniejszym wyzwaniem dla osób introwertycznych, dyslektyków czy dysgrafików, którzy potrzebują odpowiednich warunków do skupienia.

Nauka na odległość – kto może czerpać z niej korzyści?

Okazało się, że nauka zdalna ma z pewnością pewne plusy dla uczniów mieszkających daleko od szkoły. Dzięki nauczaniu zdalnemu nie muszą one dojeżdżać na lekcje. Pobudki z samego rana, długotrwała podróż samochodem lub autobusem, męczące powroty do domu przestały być dla nich uciążliwym problemem. Uczniowie zyskali więcej czasu na naukę i odpoczynek.

Na nauce zdalnej zyskali w jakimś sensie także uczniowie z:

  • dysgrafią,
  • dysleksją,
  • problemami z wykonywaniem działań matematycznych.

Większa możliwość pisania tekstów na komputerze, a nie ręcznie okazała się szansą dla osób z dysleksją i dysgrafią. Oprócz tego, w standardowych warunkach wszyscy oni najczęściej potrzebowali do nauki więcej czasu i odpowiednich warunków do skupienia. W domu, bez przeszkadzających kolegów i szkolnego gwaru, z pewnością skupienie przychodzi im znacznie łatwiej. Podobnie zresztą jest w przypadku osób introwertycznych, które nie zawsze dobrze czują się w większej grupie osób. Dlatego nauczanie zdalne oparte na słuchaniu nauczyciela i samodzielnym trenowaniu konkretnych zagadnień stworzyło im w pewnym sensie lepsze warunki do nauki.

Nie tylko same zalety

Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie online to nie tylko same korzyści, nawet dla wymienionych grup. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że część uczniów:

  • nie ma odpowiedniego sprzętu w domu do nauczania online;
  • nie dysponuje odpowiednio silnym łączem internetowym, co szczególnie na początku kwarantanny stanowiło niemały problem;
  • nie ma własnej przestrzeni, w której mogłaby się spokojnie uczyć (np. jeśli rodzice również pracują zdalnie, a brat i siostra także korzystają z nauczania zdalnego).

Przede wszystkim jednak nauczanie zdalne odebrało uczniom na jakiś czas możliwość kontaktu z kolegami i koleżankami ze szkoły.
 

Zobacz także:  Nauka zdalna – najpopularniejsze aplikacje do e-learningu

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…