Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Czy czeka nas kolejny rok nauki zdalnej? Kto na niej zyskuje?

Dla wielu osób jest sporą szansą

Nauka zdalna była niemałym wyzwaniem dla wszystkich – nauczycieli, rodziców i przede wszystkim samych uczniów. Okazało się jednak, że pewne grupy poradziły sobie w tej sytuacji lepiej, czerpiąc dodatkowe korzyści z nauczania na odległość.

Nauka zdalna okazała się mniejszym wyzwaniem dla osób introwertycznych, dyslektyków czy dysgrafików, którzy potrzebują odpowiednich warunków do skupienia.

Nauka na odległość – kto może czerpać z niej korzyści?

Okazało się, że nauka zdalna ma z pewnością pewne plusy dla uczniów mieszkających daleko od szkoły. Dzięki nauczaniu zdalnemu nie muszą one dojeżdżać na lekcje. Pobudki z samego rana, długotrwała podróż samochodem lub autobusem, męczące powroty do domu przestały być dla nich uciążliwym problemem. Uczniowie zyskali więcej czasu na naukę i odpoczynek.

Na nauce zdalnej zyskali w jakimś sensie także uczniowie z:

  • dysgrafią,
  • dysleksją,
  • problemami z wykonywaniem działań matematycznych.

Większa możliwość pisania tekstów na komputerze, a nie ręcznie okazała się szansą dla osób z dysleksją i dysgrafią. Oprócz tego, w standardowych warunkach wszyscy oni najczęściej potrzebowali do nauki więcej czasu i odpowiednich warunków do skupienia. W domu, bez przeszkadzających kolegów i szkolnego gwaru, z pewnością skupienie przychodzi im znacznie łatwiej. Podobnie zresztą jest w przypadku osób introwertycznych, które nie zawsze dobrze czują się w większej grupie osób. Dlatego nauczanie zdalne oparte na słuchaniu nauczyciela i samodzielnym trenowaniu konkretnych zagadnień stworzyło im w pewnym sensie lepsze warunki do nauki.

Nie tylko same zalety

Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie online to nie tylko same korzyści, nawet dla wymienionych grup. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że część uczniów:

  • nie ma odpowiedniego sprzętu w domu do nauczania online;
  • nie dysponuje odpowiednio silnym łączem internetowym, co szczególnie na początku kwarantanny stanowiło niemały problem;
  • nie ma własnej przestrzeni, w której mogłaby się spokojnie uczyć (np. jeśli rodzice również pracują zdalnie, a brat i siostra także korzystają z nauczania zdalnego).

Przede wszystkim jednak nauczanie zdalne odebrało uczniom na jakiś czas możliwość kontaktu z kolegami i koleżankami ze szkoły.
 

Zobacz także:  Nauka zdalna – najpopularniejsze aplikacje do e-learningu

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…