Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Czy pandemia to początek końca globalnej gospodarki?

Co dalej ze światem?

Pandemia koronawirusa w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła negatywnie na każdego z nas. Z jej powodu cierpi również gospodarka światowa. Część ekspertów prognozuje nawet, że skutkiem pandemii będzie koniec globalnej gospodarki. Czy to faktycznie możliwe? Co czeka świat?

Jeszcze do niedawna mogliśmy spędzać ferie i wakacje niemal w każdym kraju. Dziś powoli znów staje się to możliwe, jednak pandemia spowodowała zmianę naszych zachowań. Wiele osób rezygnuje z odwiedzania atrakcji turystycznych, kin, restauracji i innych miejsc publicznych, w których można zarazić się koronawirusem. Ograniczamy również wydatki na ubrania i inne mniej potrzebne rzeczy. Wszystko to wywołuje problemy u wielu przedsiębiorców, którzy zarabiają mniej pieniędzy i mają trudności w utrzymaniu swoich firm.

Cierpienie globalnej gospodarki

Skutkiem pandemii jest to, że ludzie wydają mniej pieniędzy, co nie jest dobre dla firm i gospodarki jako całości. Sytuacja gospodarcza na świecie ulega pogorszeniu również dlatego, że większość państw zamknęła częściowo lub całkowicie swoje granice. Nie przyjeżdżają do nich zagraniczni turyści i biznesmeni, którzy mogliby zostawić pieniądze w ich hotelach czy restauracjach. Pojawia się też mniej pracowników z innych krajów, przez co w niektórych branżach brakuje rąk do pracy. To nie sprzyja budowaniu silnej i zdrowej globalnej gospodarki.

Kryzys gospodarczy nie musi być straszny

Przez pandemię zbankrutowało już sporo firm, a tym samym wiele osób straciło pracę. To z pewnością wywoła kryzys gospodarczy, który może potrwać wiele miesięcy. Takie zjawisko nie jest jednak niczym nowym i występuje średnio co 8–9 lat. Poza tym, jeśli dość szybko zostanie wynaleziona szczepionka lub lek na koronawirusa, dalsze skutki pandemii nie będą już tak poważne. W takim wypadku krajowa i globalna gospodarka szybko wróci do dobrej kondycji.
Mając na uwadze zagrożenia wynikające z kłopotów z międzynarodowym transportem, czy uzależnienia od zagranicznych dostawców, powinniśmy wzmocnić rodzimą produkcję i technologię.
Zobacz także:  Czym jest gospodarka globalna?

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia