Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Czy pandemia to początek końca globalnej gospodarki?

Co dalej ze światem?

Pandemia koronawirusa w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła negatywnie na każdego z nas. Z jej powodu cierpi również gospodarka światowa. Część ekspertów prognozuje nawet, że skutkiem pandemii będzie koniec globalnej gospodarki. Czy to faktycznie możliwe? Co czeka świat?

Jeszcze do niedawna mogliśmy spędzać ferie i wakacje niemal w każdym kraju. Dziś powoli znów staje się to możliwe, jednak pandemia spowodowała zmianę naszych zachowań. Wiele osób rezygnuje z odwiedzania atrakcji turystycznych, kin, restauracji i innych miejsc publicznych, w których można zarazić się koronawirusem. Ograniczamy również wydatki na ubrania i inne mniej potrzebne rzeczy. Wszystko to wywołuje problemy u wielu przedsiębiorców, którzy zarabiają mniej pieniędzy i mają trudności w utrzymaniu swoich firm.

Cierpienie globalnej gospodarki

Skutkiem pandemii jest to, że ludzie wydają mniej pieniędzy, co nie jest dobre dla firm i gospodarki jako całości. Sytuacja gospodarcza na świecie ulega pogorszeniu również dlatego, że większość państw zamknęła częściowo lub całkowicie swoje granice. Nie przyjeżdżają do nich zagraniczni turyści i biznesmeni, którzy mogliby zostawić pieniądze w ich hotelach czy restauracjach. Pojawia się też mniej pracowników z innych krajów, przez co w niektórych branżach brakuje rąk do pracy. To nie sprzyja budowaniu silnej i zdrowej globalnej gospodarki.

Kryzys gospodarczy nie musi być straszny

Przez pandemię zbankrutowało już sporo firm, a tym samym wiele osób straciło pracę. To z pewnością wywoła kryzys gospodarczy, który może potrwać wiele miesięcy. Takie zjawisko nie jest jednak niczym nowym i występuje średnio co 8–9 lat. Poza tym, jeśli dość szybko zostanie wynaleziona szczepionka lub lek na koronawirusa, dalsze skutki pandemii nie będą już tak poważne. W takim wypadku krajowa i globalna gospodarka szybko wróci do dobrej kondycji.
Mając na uwadze zagrożenia wynikające z kłopotów z międzynarodowym transportem, czy uzależnienia od zagranicznych dostawców, powinniśmy wzmocnić rodzimą produkcję i technologię.
Zobacz także:  Czym jest gospodarka globalna?

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety,…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Własne zdanie – miej odwagę je wygłosić. Jak pokonać lęk przed odrzuceniem?

Boisz się wypowiadać własne zdanie, bo jesteś przekonany, że grupa cię…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Ocenianie innych – nawyk, którego warto się pozbyć

Lubimy oceniać innych. Krytykujemy, wyrażamy opinie, często wydaje nami się, że…