Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Czy pandemia to początek końca globalnej gospodarki?

Co dalej ze światem?

Pandemia koronawirusa w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła negatywnie na każdego z nas. Z jej powodu cierpi również gospodarka światowa. Część ekspertów prognozuje nawet, że skutkiem pandemii będzie koniec globalnej gospodarki. Czy to faktycznie możliwe? Co czeka świat?

Jeszcze do niedawna mogliśmy spędzać ferie i wakacje niemal w każdym kraju. Dziś powoli znów staje się to możliwe, jednak pandemia spowodowała zmianę naszych zachowań. Wiele osób rezygnuje z odwiedzania atrakcji turystycznych, kin, restauracji i innych miejsc publicznych, w których można zarazić się koronawirusem. Ograniczamy również wydatki na ubrania i inne mniej potrzebne rzeczy. Wszystko to wywołuje problemy u wielu przedsiębiorców, którzy zarabiają mniej pieniędzy i mają trudności w utrzymaniu swoich firm.

Cierpienie globalnej gospodarki

Skutkiem pandemii jest to, że ludzie wydają mniej pieniędzy, co nie jest dobre dla firm i gospodarki jako całości. Sytuacja gospodarcza na świecie ulega pogorszeniu również dlatego, że większość państw zamknęła częściowo lub całkowicie swoje granice. Nie przyjeżdżają do nich zagraniczni turyści i biznesmeni, którzy mogliby zostawić pieniądze w ich hotelach czy restauracjach. Pojawia się też mniej pracowników z innych krajów, przez co w niektórych branżach brakuje rąk do pracy. To nie sprzyja budowaniu silnej i zdrowej globalnej gospodarki.

Kryzys gospodarczy nie musi być straszny

Przez pandemię zbankrutowało już sporo firm, a tym samym wiele osób straciło pracę. To z pewnością wywoła kryzys gospodarczy, który może potrwać wiele miesięcy. Takie zjawisko nie jest jednak niczym nowym i występuje średnio co 8–9 lat. Poza tym, jeśli dość szybko zostanie wynaleziona szczepionka lub lek na koronawirusa, dalsze skutki pandemii nie będą już tak poważne. W takim wypadku krajowa i globalna gospodarka szybko wróci do dobrej kondycji.
Mając na uwadze zagrożenia wynikające z kłopotów z międzynarodowym transportem, czy uzależnienia od zagranicznych dostawców, powinniśmy wzmocnić rodzimą produkcję i technologię.
Zobacz także:  Czym jest gospodarka globalna?

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
HistoriaŚwiat wokół nas

Co to jest trybunał w Hadze? Jakie ma kompetencje i co rozstrzyga?

Trybunał Sprawiedliwości w Hadze to jeden z najważniejszych sądów świata. Jako…
BezpieczeństwoHistoriaŚwiat wokół nas

ONZ – co to za organizacja i jakie ma cele?

Co to jest ONZ? To Organizacja Narodów Zjednoczonych, której absolutnie podstawowym…