BiologiaWiedzieć więcej

Ile człowiek ma zębów i kiedy rosną kolejne?

A co to są zęby mądrości? I co mają wspólnego z mądrością?

Nasi przodkowie mieli znacznie więcej zębów niż my, były im one bowiem niezbędne do rozgryzania nieprzetworzonego pokarmu. Współcześnie dziewiątki i dziesiątki nie są już nikomu potrzebne, a każdy dorosły człowiek powinien mieć od 28 do 32 zębów stałych. Poznaj powód tych różnic.

Zdrowy dorosły człowiek ma od 28 do 32 zębów stałych. Skąd bierze się taka rozpiętość w wartościach? Wynika to z faktu, że w obecnych czasach coraz częściej zdarza się, że zęby mądrości, czyli tzw. ósemki, po prostu nie wyrastają. Czasem zaś wyrzynają się w złym miejscu, brakuje na nie miejsca w jamie ustnej lub pojawia się tylko część z nich.

Ile zębów ma dorosły człowiek?

Przyjmuje się, że do ukończenia 25. roku życia człowiek powinien mieć już wszystkie zęby stałe. W praktyce wygląda to tak, że zęby mądrości mogą wyrosnąć nawet kilka lub kilkanaście lat później (czyli w wieku zupełnie dorosłym, stąd odniesienie do mądrości), w dodatku nie jednocześnie, a każdy w swoim czasie. Osoba dorosła powinna więc mieć 32 zęby, po 16 w żuchwie (ruchomej, dolnej części czaszki) i szczęce, a układ zębów powinien być w przybliżeniu symetryczny. W kompletnie ukształtowanej szczęce jest: 

  • 8 siekaczy (czyli tzw. jedynek i dwójek z przodu), służących do odgryzania,
  • 4 kły do trzymania i rozrywania pokarmu,
  • 8 zębów przedtrzonowych,
  • od 8 do 12 zębów trzonowych (z uwagi na obecność ósemek lub ich brak), których zadaniem jest miażdżenie i rozcieranie jedzenia.

Zęby mleczne – ile ich jest i kiedy wypadają?

Dziecko, u którego wyrosły już wszystkie mleczaki, ma 20 zębów, po 10 w żuchwie i szczęce. Liczba siekaczy, kłów i zębów przedtrzonowych jest taka sama jak u dorosłego człowieka. Dzieciom brakuje jedynie zębów trzonowych. Mleczne zęby rosną od 6 miesiąca życia do około 3. roku życia i zostają stopniowo zastępowane przez zęby stałe. Proces wypadania mleczaków zaczyna się przeważnie już u 5-letnich dzieci i kończy się mniej więcej w wieku 13–14 lat.

Zobacz także:  Ile człowiek ma żeber i jakie pełnia funkcje?