Czy znasz ich nazwy?
Człowiek ma 12 par żeber. Pełnią one m.in. funkcję ochrony dla serca i płuc, znajdujących się w klatce piersiowej. Zobacz, jak zbudowane są żebra i z czego wynika ich podział na trzy grupy – prawdziwe, rzekome i wolne.
Żebra to część układu kostnego człowieka, są to elastyczne struktury kostno-chrzęstne. Każde z żeber składa się z dwóch oddzielnych kości – kości żebrowej i chrząstki żebrowej. Znaczna większość populacji ma 12 par żeber, czyli 24 kości, które znajdują się w klatce piersiowej. Ich liczba może jednak ulec zmianie w wyniku operacji wycięcia żeber lub poważnego wypadku. Co ciekawe, że istnieje nieliczna grupa ludzi, którzy mają parę żeber więcej lub mniej już od urodzenia.
Ile żeber ma człowiek? Rodzaje żeber
Wszystkie 12 par żeber, czyli 24 kości, można podzielić na trzy grupy, różniące się między sobą elementami budowy i umiejscowieniem w klatce piersiowej. Są to:
- żebra prawdziwe (od 1 do 7 pary, licząc od góry) – są to żebra połączone bezpośrednio z mostkiem, każde z nich za pomocą własnej chrząstki;
- żebra rzekome (od 8 do 10 pary) – nie są połączone bezpośrednio z mostkiem, jak żebra prawdziwe. Zamiast tego łączą się z nim poprzez wspólną chrząstkę, nazywaną łukiem żebrowym;
- żebra wolne (pary 11 i 12, żebra dolne) – są najbardziej elastyczne i giętkie, ponieważ nie są połączone z mostkiem.
Żebra człowieka – jakie pełnią funkcje?
Żebra wraz z częścią kręgosłupa i mostkiem są, przede wszystkim, ochroną dla narządów wewnętrznych – mięśnia sercowego oraz płuc. Wszystko, co znajduje się w klatce piersiowej, jest dzięki nim zabezpieczone przed urazami mechanicznymi, które mogłyby pojawić się w wyniku upadku czy uderzenia. Oprócz tego żebra biorą udział także w procesie oddychania. To do nich przyczepione są mięśnie oddechowe, a znajdujące się w nich części chrzęstne pomagają przy wdechu i wydechu.