BiologiaWiedzieć więcej

Struś – największy ptak świata. Czy chowa głowę w piasek?

Sprawdź jak szybko umie biegać i czy może fruwać.

Strusie to największe i najcięższe ptaki, jakie żyją na naszej planecie. Potrafią niezwykle szybko biegać i większość osobników dożywa nawet ponad 70 lat. Poznaj cechy charakterystyczne strusi oraz ciekawostki o tych ptakach.

Struś rzadko pada ofiarą drapieżników, co zawdzięcza swojej umiejętności szybkiego biegania – może osiągnąć prędkość ponad 70 km/h! W naturalnym środowisku strusia można spotkać w południowej Afryce, na terenach półpustynnych i sawannach, w Australii oraz Ameryce Południowej.

Cechy charakterystyczne strusia

Wśród strusi wyróżnia się obecnie dwa gatunki – strusia czerwonoskórego i strusia szaroskórego, nazywanego również strusiem somalijskim. Choć zaliczane są do ptaków, nie potrafią latać. Ich skrzydła osiągają rozpiętość sięgającą do 2 metrów, są one jednak zbyt małe, aby unieść zwierzę, mają inny cel – przyciągać partnerów oraz pomagać w utrzymaniu równowagi podczas biegu. Strusie to zwierzęta wszystkożerne, dla których pokarmem są, przede wszystkim, korzenie, liście roślin, jaszczurki oraz gryzonie. Jaja strusia, uznawane za największe wśród wszystkich ptasich jaj, osiągają długość do 15 cm, a wagą dorównują ponad 20 kurzym jajom.

Czy strusie chowają głowę w piasek?

To, że struś chowa głowę w piasek w obliczu zagrożenia, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat zachowania tych zwierząt. Prawdopodobnie wynika on z tego, że głowa strusia w porównaniu z resztą ciała jest nieproporcjonalnie mała. Kiedy ptak się schyla, głowa znika za jego ciałem, co sprawia wrażenie ukrywania jej w piasku. Kiedy struś naprawdę się boi, zaczyna po prostu uciekać, a kiedy zagrożenie, np. drapieżnik, jest niebezpiecznie blisko, zwierzę zaczyna bronić się, kopiąc. Struś ma silne nogi, zakończone ostrymi pazurami, które mogą nawet zabić przeciwnika.

Zobacz także:  Dlaczego bocian stoi na jednej nodze?
Fot. Adobe Stock