Sport

Jazda na rolkach – jak wybrać sprzęt dla początkujących

Sprawdź, na co zwracać uwagę!

Moda na jazdę na rolkach w ostatnim czasie nie maleje. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to ciekawa forma aktywności fizycznej dla osób praktycznie w każdym wieku. Należy jednak wiedzieć, że do jazdy na rolkach trzeba się odpowiednio przygotować. 
Jazda na rolkach jest niejako gwarancją dobrej zabawy, ale trzeba pamiętać o tym, że ta aktywność wiąże się z dosyć dużym ryzykiem odniesienia kontuzji. Aby je zminimalizować, trzeba nie tylko poznać zasady bezpiecznej jazdy oraz technikę, ale również – a może przede wszystkim – posiadać dobre rolki, ochraniacze i kask.

 

Jakie rolki wybrać dla osoby początkującej i na co zwrócić uwagę?

 

O ile zakup kasku i ochraniaczy nie stanowi większego problemu, o tyle ten może pojawić się w przypadku wyboru samych rolek. Aby wybrać właściwe, zawsze trzeba zwrócić uwagę na podstawowe kwestie, takie jak:

  • rozmiar kółek – można je podzielić na trzy grupy: małe (od 47 do 70 mm), średnie (od 70 do 84 mm) i duże (od 84 do 110 mm). Spośród nich najlepiej stawiać na rolki ze średnimi kółkami, ponieważ nie są zbyt szybkie, ale dają dobrą stabilność i przyczepność;
  • twardość kółek – oznaczana jest literą „A” i liczbą z przedziału 74–101. Zasadniczo kółka do rolek dzieli się na twarde (od 84A do 101A) i miękkie (od 74A do 84A). Osoby początkujące powinny wybierać rolki z kółkami z przedziału 78A do 84A;
  • parametry łożysk – można spotkać się z takimi oznaczeniami łożysk jak: ABEC, ILQ, SG oraz HTO. Jeśli chodzi o początkujących, to należy brać pod uwagę rolki z łożyskami oznaczonymi ABEC oraz SG;
  • długość szyny – przekłada się na zwrotność i szybkość jazdy. Obowiązuje zasada – im szyny dłuższe, tym rolki są szybsze i mniej zwrotne.

Jak widać, znalezienie odpowiednich rolek dla początkującego wymaga niezbędnej wiedzy. Dzięki niej znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie rolki kupić na początek, jest jednak łatwiejsze.
Zobacz także:  Jazda na hulajnodze – przepisy, gdzie mozna jeździć?

Fot.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?