Sport

Jazda na rolkach – jak wybrać sprzęt dla początkujących

Sprawdź, na co zwracać uwagę!

Moda na jazdę na rolkach w ostatnim czasie nie maleje. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to ciekawa forma aktywności fizycznej dla osób praktycznie w każdym wieku. Należy jednak wiedzieć, że do jazdy na rolkach trzeba się odpowiednio przygotować. 
Jazda na rolkach jest niejako gwarancją dobrej zabawy, ale trzeba pamiętać o tym, że ta aktywność wiąże się z dosyć dużym ryzykiem odniesienia kontuzji. Aby je zminimalizować, trzeba nie tylko poznać zasady bezpiecznej jazdy oraz technikę, ale również – a może przede wszystkim – posiadać dobre rolki, ochraniacze i kask.

 

Jakie rolki wybrać dla osoby początkującej i na co zwrócić uwagę?

 

O ile zakup kasku i ochraniaczy nie stanowi większego problemu, o tyle ten może pojawić się w przypadku wyboru samych rolek. Aby wybrać właściwe, zawsze trzeba zwrócić uwagę na podstawowe kwestie, takie jak:

  • rozmiar kółek – można je podzielić na trzy grupy: małe (od 47 do 70 mm), średnie (od 70 do 84 mm) i duże (od 84 do 110 mm). Spośród nich najlepiej stawiać na rolki ze średnimi kółkami, ponieważ nie są zbyt szybkie, ale dają dobrą stabilność i przyczepność;
  • twardość kółek – oznaczana jest literą „A” i liczbą z przedziału 74–101. Zasadniczo kółka do rolek dzieli się na twarde (od 84A do 101A) i miękkie (od 74A do 84A). Osoby początkujące powinny wybierać rolki z kółkami z przedziału 78A do 84A;
  • parametry łożysk – można spotkać się z takimi oznaczeniami łożysk jak: ABEC, ILQ, SG oraz HTO. Jeśli chodzi o początkujących, to należy brać pod uwagę rolki z łożyskami oznaczonymi ABEC oraz SG;
  • długość szyny – przekłada się na zwrotność i szybkość jazdy. Obowiązuje zasada – im szyny dłuższe, tym rolki są szybsze i mniej zwrotne.

Jak widać, znalezienie odpowiednich rolek dla początkującego wymaga niezbędnej wiedzy. Dzięki niej znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie rolki kupić na początek, jest jednak łatwiejsze.
Zobacz także:  Jazda na hulajnodze – przepisy, gdzie mozna jeździć?

Fot.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…