Nauki ścisłeWiedzieć więcej

Ile to jest galon i kwarta? Objętości angielskie i amerykańskie

Sprawdź przed wyjazdem

Galon, kwarta i pinta – te słowa dla wielu brzmią obco i mało kto potrafi określić, ile dane jednostki wynoszą w przeliczeniu na litry. Zobacz i porównaj, w jaki sposób określa się objętość w Wielkiej Brytanii i Ameryce.

Umiejętność przeliczania jednostek objętości, takich jak galony, uncje i pinty przydaje się nie tylko przy korzystaniu z anglojęzycznych przepisów na wypieki, ale również podczas podróżowania po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, w których używa się imperialnych jednostek miary.

 

Jednostki objętości płynów i ich przeliczniki

 

  • Galon (ang. gallon, skrót: g lub gal) to jednostka, której używano kiedyś również w Europie. Angielski galon to w przeliczeniu 4,54 l. Amerykański galon dla substancji płynnych równa się 3,78 l.
  • Angielska kwarta (ang. quart, skrót: qt) to 1,136 l, z kolei amerykańska kwarta w przypadku płynów jest równa niecałemu litrowi (0,946 l).
  • Pinta (ang. pint, skrót: p lub pt) znana jest również jako półkwarta. Pinta angielska równa się 568 ml. Wartość amerykańskiej pinty różni się w zależności od substancji (dla cieczy wynosi 473 ml, dla ciał sypkich – 551 ml), jednak do określania objętości produktów sypkich używana jest niezwykle rzadko. W pintach najczęściej podaje się objętość cydru i piwa.
  • Uncja stosowana jest zarówno do określania wagi, jak i objętości. W przypadku objętości mówi się konkretnie o uncjach płynu (ang. fluid ounce, skrót: fl oz). Angielska uncja w przeliczeniu wynosi 28,41 ml, a amerykańska – 29,57 ml.

 

Objętość substancji suchych – jakie jednostki obowiązują?

 

W krajach anglosaskich dość powszechne jest również podawanie objętości niektórych produktów suchych, które z łatwością można przeliczyć na galony, a tym samym na obowiązujące w Polsce mililitry lub litry. Najmniejszą jednostką jest równy 2 galonom peck. W związku z różnicą w wartości amerykańskiego galona dla ciał stałych i cieczy objętość substancji podana w galonach w systemie amerykańskim będzie wynosiła 4,4 l, a w angielskim – 4,54 l. Pozostałe jednostki objętości dla produktów suchych to kenning, który równa się 4 galonom, buszel (ang. bushel, [bu], [bsh]) równy 8 galonom i quarter, czyli 8 buszli.
 

Zobacz także:  Przeliczniki wagowe i pojemnościowe przydatne w kuchni

Rys.: Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…