Sport

Jazda na rowerze – sprawdź, jak być bezpiecznym na drodze

Pamiętaj, bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wygląd

Jazdy na rowerze można się dość szybko nauczyć. Kiedy zgłębiamy technikę jazdy, musimy również poznać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Pamiętajmy też – kask rowerowy i dobre oświetlenie, czyli lampki do roweru to konieczność!

Ścieżki rowerowe to trasy przygotowane specjalnie dla naszych dwóch kółek. Są to na pewno najbezpieczniejsze drogi do jazdy rowerem. Jednak bez względu na to, którędy jedziemy na naszą wycieczkę, musimy pamiętać o kilku innych ważnych sprawach.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Niezbędne wyposażenie roweru i rowerzysty

 

Ścieżka rowerowa czy leśna dróżka – wszędzie musimy być bezpieczni. Tym bardziej że nasze rowery mogą jechać bardzo szybko. Najważniejszą częścią ciała, o którą musimy zadbać, jest głowa. Dlatego pamiętajmy – na rower zawsze wsiadamy w kasku! Nawet na krótką przejażdżkę. Nie przedkładajmy wyglądu nad bezpieczeństwo i życie. W czasie jazdy rowerem, zwłaszcza po zmierzchu, w czasie deszczu lub mgły, musimy być dobrze widoczni. Dlatego zadbajmy o sprawne oświetlenie, czyli lampki rowerowe (przednią – białą oraz tylną – czerwoną) i dużo odblasków zapewniających odpowiednią widoczność. Jeśli na chodniku nie ma ścieżki rowerowej, to najczęściej musimy jechać ulicą (chyba że jest bardzo zła pogoda – wtedy możemy ostrożnie jechać chodnikiem). Warto też wyposażyć rower w dzwonek lub inny sygnalizator dźwiękowy. Dzięki niemu ostrzeżesz przechodniów lub innych rowerzystów, że się do nich zbliżasz.

 

Skupienie na jeździe podstawą bezpieczeństwa

 

Wielu rowerzystów dla zwiększenia przyjemności z wycieczki słucha w czasie jazdy muzyki. Jest to zachowanie bardzo nierozsądne. Po pierwsze muzyka może nas rozpraszać i sprawić, że nie będziemy odpowiednio skupieni na drodze. Po drugie nie usłyszymy sygnałów płynących z zewnątrz. Ważną sprawą związaną z bezpieczeństwem jest też oczywiście znajomość podstawowych znaków i przepisów ruchu drogowego. Jedną z najważniejszych spraw jest sygnalizowanie zamiaru skrętu przez podniesienie odpowiedniej ręki. Niestety rowerzyści zbyt często o tym zapominają.

Zobacz także:  Karta rowerowa – do czego jest potrzebna? 

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…