Scan for FunSport

Łyżwy hokejowe czy figurowe – jakie wybrać do nauki?

Łyżwy dzielą się na różne rodzaje, a każdy z nich przeznaczony jest do innego typu jazdy. To, na jaki model się zdecydujesz, powinno zależeć m.in. od twojego doświadczenia. Sprawdź, czym różnią się łyżwy figurowe od hokejowych i czym są tzw. panczeny.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej zimą. Oprócz uprawiania joggingu czy ćwiczenia jogi, wybierz się na lodowisko i spróbuj swoich sił w łyżwiarstwie. Jeśli jesteś osobą początkującą, skorzystaj z poniższych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie łyżwy wybrać i czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje sprzętu.

Rodzaje łyżew

  • Łyżwy hokejowe – wyróżnia się ich dwa rodzaje. Pierwsze przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej. Są plastikowe, zapinane na klamrę, wewnątrz mają ocieplaną wkładkę podobną do skarpety. Jazda w tym rodzaju łyżew najbardziej przypomina jazdę na rolkach. Drugi rodzaj to łyżwy skórzane i sznurowane, dedykowane zaawansowanym sportowcom-hokeistom.
  • Łyżwy figurowe – jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do jazdy figurowej i tańca na lodzie. Są smuklejsze niż łyżwy hokejowe i pozwalają na dokładniejsze wykonywanie akrobacji.
  • Panczeny – łyżwy przeznaczone do jazdy szybkiej, niezasłaniające kostek, z długą i cienką płozą. To najmniej popularny gatunek, który używany jest wyłącznie przez profesjonalistów.

Łyżwy figurowe a hokejowe – różnice

Różnice w obu rodzajach łyżew są widoczne gołym okiem. Płoza hokejówki jest krótsza i węższa, wyglądem przypomina łuk i jest gładko zakończona (nie ma ząbków). Same łyżwy dobrze usztywniają kostkę, mają też wzmocnienie na piętach. To wszystko zagwarantuje ci większą zwrotność, szybkość i stabilność na lodzie. W hokejówkach łatwo hamuje się pługiem (uginając lekko rozstawione nogi i kierując czubki łyżew do środka) i rusza z miejsca (odpychając się na boki, tak jak w przypadku jazdy na rolkach lub wrotkach). Na figurówkach również na początku hamuje się pługiem (bardziej zaawansowani łyżwiarze hamują T-stopem). Trzeba jednak uważać na ząbki z przodu płóz. Osoby początkujące często niechcący zahaczają ząbkami o lód, co przy większej prędkości może prowadzić do upadku.

Jakie łyżwy wybrać do nauki?

Najlepszym wyborem dla początkujących są bez wątpienia łyżwy hokejowe. Zazwyczaj są one wykonane z plastikowej skorupy z wkładką zapinanej na klamry. Jeśli dopiero uczysz się jeździć, hokejówki pomogą ci w utrzymaniu równowagi. Będą też dobrze przytrzymywały kostkę i usztywniały ją, dzięki czemu twoje pierwsze kroki na lodzie nie skończą się kontuzją. A jeśli masz już opanowane podstawy jazdy i chcesz nauczyć się podskoków, piruetów i innych akrobacji, zamień hokejówki na łyżwy figurowe. Musisz się jednak liczyć z okresem przejściowym i lekką modyfikacją stylu jazdy.

Zobacz także: Sport w domu – jak wytrwać, gdy nie ma regularnych treningów?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

1 kwietnia - prima aprilis. Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania?

Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania innych?