Scan for FunSport

Łyżwy hokejowe czy figurowe – jakie wybrać do nauki?

Łyżwy dzielą się na różne rodzaje, a każdy z nich przeznaczony jest do innego typu jazdy. To, na jaki model się zdecydujesz, powinno zależeć m.in. od twojego doświadczenia. Sprawdź, czym różnią się łyżwy figurowe od hokejowych i czym są tzw. panczeny.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej zimą. Oprócz uprawiania joggingu czy ćwiczenia jogi, wybierz się na lodowisko i spróbuj swoich sił w łyżwiarstwie. Jeśli jesteś osobą początkującą, skorzystaj z poniższych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie łyżwy wybrać i czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje sprzętu.

Rodzaje łyżew

  • Łyżwy hokejowe – wyróżnia się ich dwa rodzaje. Pierwsze przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej. Są plastikowe, zapinane na klamrę, wewnątrz mają ocieplaną wkładkę podobną do skarpety. Jazda w tym rodzaju łyżew najbardziej przypomina jazdę na rolkach. Drugi rodzaj to łyżwy skórzane i sznurowane, dedykowane zaawansowanym sportowcom-hokeistom.
  • Łyżwy figurowe – jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do jazdy figurowej i tańca na lodzie. Są smuklejsze niż łyżwy hokejowe i pozwalają na dokładniejsze wykonywanie akrobacji.
  • Panczeny – łyżwy przeznaczone do jazdy szybkiej, niezasłaniające kostek, z długą i cienką płozą. To najmniej popularny gatunek, który używany jest wyłącznie przez profesjonalistów.

Łyżwy figurowe a hokejowe – różnice

Różnice w obu rodzajach łyżew są widoczne gołym okiem. Płoza hokejówki jest krótsza i węższa, wyglądem przypomina łuk i jest gładko zakończona (nie ma ząbków). Same łyżwy dobrze usztywniają kostkę, mają też wzmocnienie na piętach. To wszystko zagwarantuje ci większą zwrotność, szybkość i stabilność na lodzie. W hokejówkach łatwo hamuje się pługiem (uginając lekko rozstawione nogi i kierując czubki łyżew do środka) i rusza z miejsca (odpychając się na boki, tak jak w przypadku jazdy na rolkach lub wrotkach). Na figurówkach również na początku hamuje się pługiem (bardziej zaawansowani łyżwiarze hamują T-stopem). Trzeba jednak uważać na ząbki z przodu płóz. Osoby początkujące często niechcący zahaczają ząbkami o lód, co przy większej prędkości może prowadzić do upadku.

Jakie łyżwy wybrać do nauki?

Najlepszym wyborem dla początkujących są bez wątpienia łyżwy hokejowe. Zazwyczaj są one wykonane z plastikowej skorupy z wkładką zapinanej na klamry. Jeśli dopiero uczysz się jeździć, hokejówki pomogą ci w utrzymaniu równowagi. Będą też dobrze przytrzymywały kostkę i usztywniały ją, dzięki czemu twoje pierwsze kroki na lodzie nie skończą się kontuzją. A jeśli masz już opanowane podstawy jazdy i chcesz nauczyć się podskoków, piruetów i innych akrobacji, zamień hokejówki na łyżwy figurowe. Musisz się jednak liczyć z okresem przejściowym i lekką modyfikacją stylu jazdy.

Zobacz także: Sport w domu – jak wytrwać, gdy nie ma regularnych treningów?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
GeografiaScan for Fun

Szlak Orlich Gniazd i zamki – świetny pomysł na wakacyjną podróż

Szlak Orlich Gniazd to właściwie średniowieczna granica Polski. Stanowią je liczne…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…