Nauki ścisłeWiedzieć więcej

Sorban a tradycyjne polskie liczydło – czym się różnią?

Sorban to japońskie liczydło, które tak naprawdę wymyślili najpierw Chińczycy. Dzisiaj jest bardzo popularne na całym świecie. Jego ogromnym plusem jest możliwość wykonania właściwie wszystkich podstawowych działań matematycznych.

 Sorban to liczydło, które bazuje na systemie dziesiętnym.

Sorban – co to?

Sorban to japońska wersja liczydła, które wymyślono około 1930 roku. Wykorzystuje ono system piątkowy. Różni się znacząco od polskiego liczydła przede wszystkim tym, że w wersji japońskiej na każdym rzędzie pojawiają się koraliki różnej wartości (1 lub 5), a nie tak jak w polskim – tej samej (każdy koralik odpowiada liczbie 1).

Sorban stał się w Japonii bardzo popularny. Do lat 90. XX wieku korzystali z niego wszyscy japońscy urzędnicy.

Czy wiesz, że…
Sorban uznawany jest za japońskie liczydło, ale jako pierwsi ten typ maszyny liczącej wymyślili Chińczycy. Ich liczydło opierało się na systemie 2/5 – dwa koraliki o wartości 5 i 5 koralików o wartości 1 każdy. Japoński sorban opiera się na systemie 5 i jest znacznie prostszy.

Jak skonstruowany jest sorban?

Sorban składa się z 23 lub 27 linii, które w jednym miejscu są przecięte poprzeczną belką.

W każdej linii znajduje się pięć koralików – cztery koraliki poniżej belki i jeden koralik powyżej. Każda linia oznacza jedną cyfrę w danej liczbie (dlatego koralików jest pięć: 4 × 1 + 5 = 9). Cyfry oznacza się poprzez przesuwanie koralików do belki.

Jak liczyć na sorbanie?

Sorban umożliwia nie tylko dodawanie i odejmowanie, lecz także bardziej zaawansowane obliczenia. Na sorbanie możesz mnożyć, dzielić, a w przyszłości wykonywać też takie obliczenia jak potęgowanie, pierwiastkowanie kwadratowe, zgłębianie logarytmów. Paradoksalnie, mimo że Japonia jest jedynym z najbardziej skomputeryzowanych krajów na świecie, sorban nadal jest tam bardzo chętnie i często wykorzystywany. Pozwala dokonywać bezbłędnych i szybkich obliczeń.

Zobacz także: Ile to jest galon i kwarta? Objętości angielskie i amerykańskie

Fot. Adobe Stock