Sport

DEKALOG NARCIARZA

MINIPORADY

Bezpieczeństwo to jest coś, bez czego nawet najlepsze warunki narciarskie i najpiękniejsze widoki stracą swój urok.

Zapoznaj się z Dekalogiem Narciarza. Jeśli wszyscy będą się do niego stosować, jazda na stoku będzie super.

  1. Na stoku nie jesteś sam. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbaj również o bezpieczeństwo innych i zachowuj się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. Ty sam jesteś odpowiedzialny m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Zastanów się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

  2. Dostosuj swoja prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze miej możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.

  3. Dobierz taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej Ciebie lub przed Tobą. Pamiętaj, że oni mają zawsze pierwszeństwo.

  4. Wyprzedzać możesz z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.

  5. Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętaj, aby być wówczas na skraju nartostrady a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu spojrzyj w górę i w dół czy możesz to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.

  6. Staraj się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuń się z toru jazdy na skraj trasy.

  7. Podchodź i schodź skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdź z trasy. Pamiętaj także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.

  8. Zwracaj uwagę i przestrzegaj podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.

  9. Udziel pomocy poszkodowanemu, jeśli znalazłeś się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętaj, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.

  10. Miej zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości np. (legitymację szkolną) aby w razie wypadku móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

Autor: red za Skimaniak.org

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?