Sport

DEKALOG NARCIARZA

MINIPORADY

Bezpieczeństwo to jest coś, bez czego nawet najlepsze warunki narciarskie i najpiękniejsze widoki stracą swój urok.

Zapoznaj się z Dekalogiem Narciarza. Jeśli wszyscy będą się do niego stosować, jazda na stoku będzie super.

  1. Na stoku nie jesteś sam. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbaj również o bezpieczeństwo innych i zachowuj się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. Ty sam jesteś odpowiedzialny m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Zastanów się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

  2. Dostosuj swoja prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze miej możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.

  3. Dobierz taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej Ciebie lub przed Tobą. Pamiętaj, że oni mają zawsze pierwszeństwo.

  4. Wyprzedzać możesz z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.

  5. Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętaj, aby być wówczas na skraju nartostrady a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu spojrzyj w górę i w dół czy możesz to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.

  6. Staraj się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuń się z toru jazdy na skraj trasy.

  7. Podchodź i schodź skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdź z trasy. Pamiętaj także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.

  8. Zwracaj uwagę i przestrzegaj podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.

  9. Udziel pomocy poszkodowanemu, jeśli znalazłeś się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętaj, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.

  10. Miej zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości np. (legitymację szkolną) aby w razie wypadku móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

Autor: red za Skimaniak.org

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…
HistoriaSport

Historyczne sukcesy Polaków na mundialu

Turniej w Katarze to już XXII mundial i są to 10….
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…