BezpieczeństwoHobby i pasjeŚwiat wokół nas

Planujesz wycieczkę rowerową? Sprawdź co zabrać i jak się przygotować

Pogoda w Polsce sprzyja wycieczkom rowerowym od wiosny często nawet do późnej jesieni, warto więc z tego skorzystać. Nie wszyscy wiedzą, że ważny jest nie tylko plan trasy wycieczki rowerowej, ale też odpowiedni ekwipunek. Zobacz, co warto zabrać ze sobą na wypad za miasto.

Sporządzając plan wycieczki rowerowej, nie myśl tylko o długości i czasie, w jakim pokonasz trasę, ale też o miejscu na postój i ekwipunku na wyprawę. Poniższe wskazówki pomogą ci zorganizować udaną wyprawę rowerową.

Jak zrobić plan wycieczki rowerowej?

  • Wybierz główny cel swojej podróży.
  • Wybierz kilka ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć po drodze.
  • Sprawdź, ile kilometrów musisz pokonać i ile zajmie ci droga w obie strony. Możesz użyć do tego map dostępnych w internecie.
  • Zobacz, przez jakie tereny i drogi prowadzi trasa. Dolicz czas potrzebny na odpoczynek i zaznacz na mapie postoje na posiłek.
  • Sprawdź, czy na trasie wycieczki są stacje kolejowe, by w razie awarii łatwo wrócić do domu.

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Długa jazda rowerem bywa męcząca, dlatego nie bierz ze sobą zbyt wielu rzeczy. Spróbuj zmieścić wszystko do niedużego plecaka. Weź co najmniej dwa litry wody i prowiant, a na wszelki wypadek również gotówkę, jeśli zabraknie ci jedzenia lub picia. Nie zapomnij też o podstawowym sprzęcie, takim jak dętka, pompka czy klucz rowerowy, dzięki któremu naprawisz ewentualne drobne usterki.

Ekwipunek na wycieczkę rowerową będzie się różnił w zależności od tego, jak daleko się wybierasz. Kilkudniowa wycieczka rowerowa to znacznie więcej przygotowań, bo o ile trasę możesz zaplanować w taki sam sposób, musisz przemyśleć jeszcze kwestie noclegu i jedzenia. Najlepiej na planie wycieczki wyznaczyć kilka dodatkowych postojów w pobliżu sklepów lub restauracji, w których zjesz coś ciepłego.

Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody. Nawet jeśli przez cały dzień zapowiadają bezchmurne niebo, na wszelki wypadek weź ze sobą dodatkową kurtkę przeciwdeszczową i koszulkę na zmianę. Nie zapomnij też założyć kasku. Choć nie jest on w Polsce obowiązkowy, na pewno zwiększy twoje bezpieczeństwo na drodze. Oprócz tego zadbaj o sprawne lampki i odblaski, zwiększające twoją widoczność.

Zobacz także: Jazda na rowerze – sprawdź, jak być bezpiecznym na drodze

Fot.: Ruddy & Peter Skitterians / Pixabay

Polecane artykuły
EkologiaGeografiaHobby i pasje

Spacer w Koronach Drzew i inne atrakcje Karkonoszy

Karkonoski Park Narodowy założony został w 1959 roku na terenie województwa…
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
EkologiaGeografiaHobby i pasje

Tatrzański Park Narodowy – atrakcje nie tylko w Morskim Oku

Tatrzański Park Narodowy jest jednym ze starszych w Polsce, a założony…