BezpieczeństwoHobby i pasjeŚwiat wokół nas

Planujesz wycieczkę rowerową? Sprawdź co zabrać i jak się przygotować

Pogoda w Polsce sprzyja wycieczkom rowerowym od wiosny często nawet do późnej jesieni, warto więc z tego skorzystać. Nie wszyscy wiedzą, że ważny jest nie tylko plan trasy wycieczki rowerowej, ale też odpowiedni ekwipunek. Zobacz, co warto zabrać ze sobą na wypad za miasto.

Sporządzając plan wycieczki rowerowej, nie myśl tylko o długości i czasie, w jakim pokonasz trasę, ale też o miejscu na postój i ekwipunku na wyprawę. Poniższe wskazówki pomogą ci zorganizować udaną wyprawę rowerową.

Jak zrobić plan wycieczki rowerowej?

  • Wybierz główny cel swojej podróży.
  • Wybierz kilka ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć po drodze.
  • Sprawdź, ile kilometrów musisz pokonać i ile zajmie ci droga w obie strony. Możesz użyć do tego map dostępnych w internecie.
  • Zobacz, przez jakie tereny i drogi prowadzi trasa. Dolicz czas potrzebny na odpoczynek i zaznacz na mapie postoje na posiłek.
  • Sprawdź, czy na trasie wycieczki są stacje kolejowe, by w razie awarii łatwo wrócić do domu.

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Długa jazda rowerem bywa męcząca, dlatego nie bierz ze sobą zbyt wielu rzeczy. Spróbuj zmieścić wszystko do niedużego plecaka. Weź co najmniej dwa litry wody i prowiant, a na wszelki wypadek również gotówkę, jeśli zabraknie ci jedzenia lub picia. Nie zapomnij też o podstawowym sprzęcie, takim jak dętka, pompka czy klucz rowerowy, dzięki któremu naprawisz ewentualne drobne usterki.

Ekwipunek na wycieczkę rowerową będzie się różnił w zależności od tego, jak daleko się wybierasz. Kilkudniowa wycieczka rowerowa to znacznie więcej przygotowań, bo o ile trasę możesz zaplanować w taki sam sposób, musisz przemyśleć jeszcze kwestie noclegu i jedzenia. Najlepiej na planie wycieczki wyznaczyć kilka dodatkowych postojów w pobliżu sklepów lub restauracji, w których zjesz coś ciepłego.

Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody. Nawet jeśli przez cały dzień zapowiadają bezchmurne niebo, na wszelki wypadek weź ze sobą dodatkową kurtkę przeciwdeszczową i koszulkę na zmianę. Nie zapomnij też założyć kasku. Choć nie jest on w Polsce obowiązkowy, na pewno zwiększy twoje bezpieczeństwo na drodze. Oprócz tego zadbaj o sprawne lampki i odblaski, zwiększające twoją widoczność.

Zobacz także: Jazda na rowerze – sprawdź, jak być bezpiecznym na drodze

Fot.: Ruddy & Peter Skitterians / Pixabay

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…