Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Dlaczego warto pisać pamiętnik i w jaki sposób go prowadzić?

Pamiętniki uznawane są za jedną z form literackich. Zostawiło je po sobie wielu znanych ludzi i stały się fascynującą lekturą dla potomnych. W szkole z pewnością miałeś lekcję o tym, jak napisać kartkę z pamiętnika. Jeśli nie zachęciła cię do założenia własnego, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Pamiętnik o wartości literackiej musi rządzić się pewnymi regułami. Zapomnij o nich, pisząc własny! Nie ma znaczenia, jaką nadasz mu formę. Ważne, by pisanie przyniosło ci radość.

Dlaczego warto pisać pamiętnik?

Pisanie pamiętnika to czas, który spędzasz sam na sam ze swoimi myślami. Dzięki przelaniu ich na papier możesz im się lepiej „przyjrzeć”, z czego płyną same korzyści. Zapisując kartki pamiętnika:

  • „wygadujesz się”, rozładowujesz trudne emocje, zupełnie tak, jakbyś rozmawiał z bliską osobą, której możesz całkowicie zaufać,
  • poznajesz sam siebie, zaczynasz lepiej rozumieć swoje problemy, co daje szansę na ich rozwiązanie,
  • uczysz się wyrażać swoje myśli, co ułatwi ci komunikację z ludźmi,
  • masz pewność, że nie umknie ci żaden fajny pomysł czy ważne wspomnienie.

Jak pisać pamiętnik?

Konsekwentnie przeznaczaj na pisanie choć kilkanaście minut dziennie, niech stanie się to twoim nawykiem i rytuałem. Najlepiej rób to przed snem, w formie podsumowania dnia. Każdy wpis zacznij od daty.

Pisz tak, jak chcesz i o tym, co naprawdę jest dla ciebie istotne. Nie staraj się opisać wszystkich zdarzeń minionego dnia – skoncentruj się raczej na swoich emocjach i refleksjach.

Pisząc, nie myśl o tym, że ktoś pozna twoje najskrytsze myśli. Ale również przechowuj swój pamiętnik w miejscu, w którym nikt go nie znajdzie.

Pamiętnik papierowy czy elektroniczny?

Obecnie wiele osób decyduje się na pisanie pamiętnika w wersji elektronicznej. Warto jednak spróbować sięgnąć po tradycyjny zeszyt i długopis. Wówczas czas na pisanie staje się naprawdę szczególną chwilą. Łatwiej też skupić się na własnych myślach z dala od komputera – Facebooka, skrzynki pocztowej, wiadomości ze świata.

Zobacz także: Jak rozmawiać, by nas słyszano i rozumiano?
Fot.: Ketut Subiyanto / Pexels