CiekawostkiScan for FunWiedzieć więcej

Mózg lubi wyzwania

Pożądane utrudnienia

Pożądane utrudnienia

Windy, kalkulatory, wyszukiwarki internetowe – w ułatwianiu sobie życia dochodzimy do perfekcji. Po co szukać w głowie nazwiska autora książki, skoro można szybko znaleźć je w internecie? Po co też liczyć w pamięci, skoro dziś praktycznie każdy ma w swoim telefonie kalkulator? Warto! To właśnie utrudnienia budują naszą osobowość i wpływają pozytywnie na pracę umysłu. Trudności, które z taką radością eliminujemy z życia, bywają bardzo praktyczne. Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy szczęśliwsi, kiedy jesteśmy psychicznie i fizycznie aktywni. Dzięki temu przy pojawieniu się trudności umiemy uruchamiać naszą kreatywność. Stawianie czoła trudnościom nas rozwija. Ich pokonanie sprawia, że uczymy się na błędach i więcej rozumiemy. Jeżeli człowiek poradzi sobie w jakiejś trudnej sytuacji, to odkrywa coś na swój temat i często wzmacnia poczucie własnej wartości, co sprawia, że ma więcej siły do dalszego działania. Proces uczenia się jest bardziej skuteczny wtedy, gdy pociąga za sobą jakiś trud. W szkołach, materiał, który jest trudny do przyswojenia, wymaga od uczniów większego wysiłku i silniejszego zagłębienia się w temat, co sprawia, że lepiej go rozumieją i zapamiętują na dłużej.nMamy w sobie wielkie pokłady energii, fizycznej wytrzymałości, ale cywilizacja powoduje, że mało z nich korzystamy. Wasz mózg na pewno bardzo się ucieszycie, gdy postaracie się wdrożyć w życie poniższe rady:

  • Pisz ręcznie – w zeszycie w szkole, odrabiaj ręcznie prace domowe, ponieważ odręczne pisanie rozwija kreatywność i ułatwia zapamiętywanie znaków i słów.
  • Licz w pamięci – unikaj kalkulatora, ucz się na pamięć numerów telefonów. 
  • Układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki i sudoku – taka rozrywka to prawdziwe paliwo dla naszego mózgu. 
  • Używaj drugiej ręki – jeśli jesteś praworęczny, to ćwicz pisanie lewą ręką (jeśli jesteś leworęczny, to prawą), zmieniaj rękę, kiedy myjesz zęby, czy czeszesz się. Możesz też spróbować pisania na klawiaturze palcami u stóp! To naprawdę rozwija!
  • Spaceruj, wchodź po schodach – aktywność fizyczna wspomaga poces uczenia się i koncentrację. Już 10 minut ćwiczeń pomaga łatwiej przyswoić materiał. 
  • Zrób coś nowego – rutyna to prawdziwy wróg kreatywności. Wróć do domu inną trasą, urozmaicaj wolny czas. 
  • Podróżuj – najlepiej do nieznanych miejsc. W domu Twój mózg odpoczywa, a w podróży musi wykonać więcej pracy! Musisz być czujny, świadomy i radzić sobie w nowych sytuacjach. 
  • Bądź w kontakcie – ale nie tylko wirtualnym. Wyjdź do ludzi, spotykaj się ze znajomymi i rodziną. Uczestniczenie w życiu społecznym sprawia, że mózg się rozwija.
  • Zablokuj jeden ze zmysłów – wykonując jakieś codzienne czynności, zasłoń sobie oczy.
  • Stawiaj sobie nowe wyzwania – dla jednych to będzie nauka nowego języka, gotowania, a dla innych przebiegnięcie półmaratonu. Ważne, aby był to cel wymyślony przez Ciebie!

Mózg lubi wyzwania

 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoHistoriaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Kim są obserwatorzy wyborów? Jaki jest cel obserwacji?

Wybory pod kontrolą
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…