Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak wyjść ze strefy komfortu i otworzyć się na nowe wyzwania?

Strefę komfortu warto opuszczać, by się rozwijać, poznawać nowe rzeczy, uczyć się kolejnych umiejętności. Spróbuj, to nie takie trudne.

Opuszczając strefę komfortu, ryzykujesz, ale i dajesz sobie szansę na sukces.

Jak opuścić strefę komfortu? Dlaczego to takie trudne?

Porzucanie strefy komfortu, wystawianie się na nieznane, ryzyko porażki nie leżą w naturze człowieka. Wolimy znaną, oswojoną przestrzeń, w której zachowania są przewidywalne, a ludzie dobrze znani. To właśnie nasza strefa komfortu, poukładany świat, który obiecuje życie bez stresu. Jak ją opuścić? Po pierwsze uświadomić sobie, jak wielu rzeczy nie robisz, bo nie chcesz ryzykować. Nie ryzykujesz, nie rozwijasz się. Po drugie, pomyśleć o tym, co możesz zyskać, kiedy jednak zrobisz ten jeden krok dalej. Musisz uświadomić sobie, że sukces to kwestia wyboru.

Korzyści z opuszczenia strefy komfortu

Po co opuszczać strefę komfortu? By być lepszą wersją siebie! By się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, uczyć się kolejnych rzeczy. Zmiana zawsze jest dobra, bo popycha cię do przodu. Nawet jeśli się pomylisz, potkniesz, przegrasz, to tak naprawdę wygrasz, bo ta porażka czegoś cię nauczy. Wielu gigantów mediów, sportowców, polityków powtarza, że sukces to twój największy wróg, bo każde osiadać ci na laurach. To porażka uczy i pcha do przodu. Kiedy sobie to uświadomisz, łatwiej będzie ci opuścić strefę komfortu bez lęku.

Trening wychodzenia ze strefy komfortu

  • Wielu mentorów podkreśla, że kluczowe dla każdej zmiany jest słowo: DLACZEGO. Odpowiedź na pytanie o realny cel i korzyści z osiągnięcia go, to najsilniejszy motor napędowy do działania. Podchodząc do nowego zadania, zapisz swoją listę DLACZEGO i wracaj do niej w chwilach zwątpienia.
  • Spisuj swoje obiekcje i wątpliwości. Rozpraw się z nimi, ucz się zbijać własne obawy i demotywujące argumenty jeszcze lepszymi kontrargumentami. Podejmij walkę z samym sobą.
  • Zacznij od małych kroków, nie musisz od razu porywać się na wielkie zmiany. Jak to zrobić? Możesz zapisać się do nowego projektu, podejść do nowego kolegi/koleżanki i spróbować nawiązać nową relację. Zapisz się na nowe zajęcia dodatkowe. Spróbuj coś, czego jeszcze nie znasz.
  • Nie zwracaj uwagi na reakcje otoczenia. Śmiech, głupie żarty i docinki to najczęściej reakcja obronna ludzi, który dalej boją się opuścić swoją strefę komfortu.
  • Notuj zmiany, zobacz, jak opuszczenie strefy komfortu wpływa na twój rozwój.

Rys. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…