Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Kontrola wydatków – dlaczego jest taka ważna? Jak ją prowadzić?

Aplikacja do kontroli wydatków to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci czy młodzież. Im szybciej nauczysz się kontrolować, ile i na co wydajesz, tym łatwiej zapanujesz nad swoimi finansami.

Niezależnie od tego, czy dysponujesz tylko kieszonkowym, czy dorabiasz, wyprowadzając psa sąsiadów, kontroluj, na co wydajesz swoje pieniądze.

Po co są aplikacje do kontroli wydatków?

Aplikacja do kontroli budżetu domowego to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej dorosłych. Ty także możesz za pomocą takiej aplikacji sprawdzać, ile i na co wydajesz. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ dla stabilności finansów ważne jest aby:

  • nie wydawać więcej, niż się zarabia lub dostaje,
  • mieć świadomość, ile środków wydajemy na rzeczy niezbędne, a ile pochłaniają przyjemności,
  • nauczyć się oszczędzać.

Umiejętność kontrolowania, ile wydaje się z tego, co się ma, będzie bardzo ważna w przyszłości. Wiele osób popada w problemy finansowe, ponieważ nie ma tej umiejętności. Ty możesz uniknąć takich tarapatów.

Jak kontrolować wydatki?

Swoje wydatki możesz oczywiście zapisywać w Excelu. Wystarczy, że zrobisz prostą tabelę składającą się z dochodów (kieszonkowe, pieniądze, które dostałeś na urodziny, zarobiłeś, na przykład wyprowadzając psa sąsiadów) i wydatków. Wydatki możesz podzielić także na te obowiązkowe (jedzenie w szkole lub po niej, zajęcia dodatkowe, bilety itp.) oraz przyjemności. Ważne, aby co tydzień lub miesiąc kontrolować, czy przypadkiem nie wydajesz więcej, niż powinieneś. Robiąc takiego Excela, przy okazji możesz poćwiczyć różne funkcje arkusza kalkulacyjnego.

Aplikacje do kontrolowania wydatków

Aplikacja do kontroli wydatków jest przede wszystkim znacznie wygodniejsza od Excela. Masz ją w telefonie, a ten jest z reguły zawsze przy tobie. Dokonując wydatku, możesz go więc od razu zapisać. Nie musisz się martwić, że o czymś zapomnisz. Dodatkowo aplikacje pozwalają kategoryzować wydatki, grupować je, co znacznie ułatwia kontrolę nad tym, ile środków przeznaczasz na określony typ zakupów. Taka wiedza znacznie ułatwia poprawę finansów i świadome zarządzanie pieniędzmi. Do wyboru masz takie aplikacje jak:

  • Pan Paragon,
  • Szybki budżet,
  • Budżet,
  • Menedżer Wydatków,
  • Wallet.

Zobacz także: Jak efektywnie oszczędzać pieniądze

Fot. RoboAdvisor / Pixabay

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia