Karta rowerowa – do czego jest potrzebna?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Sprawdź!

Każda osoba między 10. a 18. rokiem życia powinna posiadać kartę rowerową, jeśli chce samodzielnie przemieszczać się na rowerze po drogach publicznych. Upragniony dokument otrzymuje się po zdaniu testów teoretycznych i praktycznych, co z pewnością wynagradza związany z nimi stres.

Karta rowerowa to dokument uprawniający do poruszania się rowerem bez opieki osoby dorosłej. Egzamin na kartę rowerową zazwyczaj przeprowadzany jest w szkole przez specjalnie wyszkolonego nauczyciela, który wcześniej pomagał zrozumieć przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów oraz opanować znaki drogowe. Do testów możesz podejść jednak również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, a egzaminatorem może być jego pracownik lub policjant.

Do czego uprawnia karta rowerowa?

Karta rowerowa uprawnia do samodzielnego jeżdżenia na rowerze po drogach publicznych. Jest wymagana w przypadku dzieci, które ukończyły 10 lat, aż do osiągnięcia pełnoletności. Nie wszyscy muszą jednak podchodzić do egzaminu na kartę rowerową. Takiego dokumentu nie muszą posiadać osoby, które ukończyły 16 lat i mają prawo jazdy kategorii A1 lub T, a także osoby niepełnoletnie powyżej 14. roku życia, które zdobyły uprawnienia do kierowania motorowerem. Natomiast każde dziecko, które ma mniej niż 10 lat, powinno poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Karta rowerowa – dlaczego warto ją mieć?

Karta rowerowa daje osobom poniżej 18 roku życia dużą swobodę w przemieszczaniu się rowerem. Jest potrzebna, jeśli wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę rowerową lub obóz rowerowy. Bez niej poruszanie się po drogach publicznych jest po prostu niezgodne z prawem, co grozi konsekwencjami. Policja może w każdej chwili zatrzymać samodzielnie przemieszczające się na rowerze dziecko i poprosić je o okazanie karty rowerowej. Jeśli dziecko nie będzie posiadało takiego dokumentu, najpierw zostaną powiadomieni opiekunowie prawni, a jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać – na rodziców dziecka może zostać nałożona kara pieniężna. W ostateczności sprawa może trafić do sądu rodzinnego.
Zobacz także:  Jak zdać testy na kartę rowerową?

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');